![](https://firstclass.hu/uploads/2025/01/GettyImages-1094785716-scaled.jpg)
Emlékeztek még az HBO Last of Us sorozatára, vagy magára a videójátékra, amely alapján készült? Ez a kis béka pontosan a gombafonalak által megfertőzött embereket juttatta eszünkbe és azt, hogy talán ez az egész épp most kezdődik el.
A gombák jellemzően nem élő húsból táplálkoznak, a tudósok ezért is döbbentek meg, amikor egy béka oldalából kinövő gombát találtak. Lohit Y.T., az indiai World Wildlife folyó- és vízi élőhelyek specialistája és baráti társasága fedezte fel ezt különleges szimbiózist. Az ötfős csapat kétéltűek és hüllők után kutatott az indiai Nyugati-Ghat-hegység lábánál, amikor észrevették, hogy az egyik út menti tavacskában úszkáló aranyhátú béka oldalából egy apró gomba nő ki.
Nagyjából 40 ilyen béka volt a területen – magyarázta Lohit a Reptiles and Amphibians című folyóiratban megjelent cikkében. Az élő húsban növekvő kis gomba felfedezése izgalmas és egyben zavarba ejtő volt.
Fotó: Lohit Y.T. (forrás)
Persze vannak olyan gombák, amelyek rothadó növényeken élnek, sőt vannak kórokozók is, mint például a “zombihangyákért” felelős rovarfertőző gombák, de a legtöbb esetben nem tenyésznek élő húsban. Sajnos nem valószínű, hogy valaha is megtudjuk, honnan kapta a gomba a tápanyagot, mert Lohit és társai csak megfigyelték az egyedet, nem fogták be és nem vettek mintát belőle. Így csak találgatni lehet, mi történhetett.
Lehetséges, hogy a gomba egyszerűen csak a a béka bőrén táplálkozott valamiből, de lehet, hogy sikerült a kétéltű bőrén áthatolni, és valóban magából az élőlényből táplálkozott. A Lohit által megosztott képek alapján a gomba nem tűnik fertőzőnek.
Persze anélkül, hogy a béka és a gomba alaposabb vizsgálaton esett volna át, nem lehet bizonyosat mondani arról, milyen mélyre hatolt az állatban. De még ezen válaszok nélkül is biztosan felvet néhány új kérdést a gombák és élő hús viszonyáról.
*Nyitóképünket mesterséges intelligencia segítségével készítettük és csupán illusztráció.