A brit építészeket tömörítő Royal Institute of British Architects (RIBA) nemrég érdekes jelentéssel állt elő. A mesterséges intelligencia szerepét vizsgálták szakmájukban, ötszáznál is több tervező megkérdezésével. Mondhatni, hogy meghökkentő eredmények születtek, főleg, ha azt vesszük figyelembe, hogy ezek a generatív számítógépes eszközök igazán az elmúlt másfél évben futottak fel. Fejlődésük azonban töretlen, így félelmetes gyorsasággal alakítják át a munka világát.
A megkérdezett építészek
43 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy a tervezési folyamatokat hatékonyabbá teszik ezek az eszközök. A helyzet nem fog változni, sőt: a jelentés szerint a következő két évben az építészek 54 százaléka vetheti már be az MI-t, és 57 százalékuk látja úgy, hogy segítik majd az ilyen technológiai fejlesztések munkájukat.
Nagyon is benne van tehát a pakliban, hogy a jövő épületeinek kinézetéért már nem egy ember, hanem egy gép felel majd. Aggódik is emiatt az építészek 36 százaléka, véleményük szerint munkájukra veszélyt jelentenek az ilyen eszközök.
Van azonban jó oldala is a dolognak. Ha azt nézzük, hogy az előrejelzések szerint 2050-re a világ népességének több mint kétharmada városokba zsúfolódva fog majd élni, számos dolgot újra kell gondolnunk. A fenntartható megoldások fejlesztésénél is bevethető az MI, és olyan ötletekkel rukkolhat elő, melyek az emberi agyakból később pattannának ki. Ezt egyébként a megkérdezettek fele így véli, és erre vezethető vissza, hogy 34 százalékuk nem is fél, hogy a technológia miatt elveszti munkáját.
A képek mesterséges intelligencia használatával készültek.