A következő hetekben a Földről olyan eseményt figyelhetünk meg, amely évszázadonként egyszer történik: egy gigantikus, Mount Everest méretű (8849 m) üstökös fog elhaladni a Föld “közelében”, elég közel ahhoz, hogy jó esetben akár szabad szemmel is láthassuk majd az égbolton.
A hivatalosan 12P/Pons-Brooks névre keresztelt üstököst “Ördög” becenéven emlegetik, mert a felszínét szarvszerű jégburkolat fedi.
Az üstökös április 21-én halad el a Nap mellett, mielőtt június 2-án megérkezik a Föld “közelébe”, mintegy 231 millió kilométeres távolságba (ez kb. másfél csillagászati egység – a CsE a Nap és a Föld átlagos távolsága, 149,6 millió km). A Föld mellett nagyjából 100 évente suhan el ez az égitest, amelyet Jean-Louis Pons fedezett fel 1812 júliusában. A mostani időpont után legközelebb 2095-ben láthatjuk majd a Földről.
Robert Massey, a brit Királyi Csillagászati Társaság igazgatóhelyettese elmondta:
“Arra senki se számítson, hogy egy fényes, izzó aszteroida lesz az égbolton, de az tény, hogy ha megfelelőek a körülmények, szabad szemmel is lehet majd látni éjszaka. Ha nem túl erős a Hold fénye, nincs fényszennyezés a környéken, és tiszta az ég, akkor van esélyünk kiszúrni. De nem árt, ha van kéznél egy távcső.”
Az Egyesült Államokban és Mexikóban lehet majd legjobban észlelni, hiszen ott április 8-án teljes napfogyatkozás lesz.