Ötven éve jelent meg a rocktörténet egyik legjelentősebb albuma, a Pink Floyd – Dark Side of the Moon. A jeles dátumra készülve tavaly a zenekar dobosa Nick Mason jelentett be egy pályázatot a világ animátorai, vizuális szakemberei számára, amelyre bárki jelentkezhetett. Az album összes számához vártak vizuális ötleteket, videoklipeket, egészen 2023. december 31-ig. A beérkezett műveket szakértő zsűri bírálta el (többek között Terry Gilliam és Anton Corbijn), majd idén, vagyis pontosabban ezen a héten sorban jelennek meg a győztes alkotások, szám szerint tíz darab, minden zeneszámhoz egy.
A Pink Floyd már a zenekar kezdeti évei óta együttműködik animátorokkal (Ian Emes, Gerald Scarfe stb.). Egyes esetekben a dalokat kísérő vizuális elemek úgy összenőttek a hangokkal, hogy ma már elválaszthatatlanok azoktól.
A kezdeményezés generációkat is összeköt, fiatal alkotók számára ez a pályázat nyújtott betekintést a legendás zenekar életművébe. Végül 900 videó érkezett a pályázatra, az első helyezést és a 100 000 font (45 millió Ft) fődíjat a Brain Damage dalhoz készített videó nyerte el, melyet a grúziai Rati Dabrundashvili és Nastassja Nikitina jegyez. Ezt az alkotást a zárónapon, április 7-én mutatják meg a nagyközönségnek.
Minden díjazott 10 ezer font jutalomban részesült, a már említett fődíj, a második helyezett (Time, David Horne) 25 ezer fontja, valamint a harmadik kiemelt (Eclipse, Monica Fibbi) 10 ezer fontja ezen felül értendő.
Az eddig megjelent művek a Pink Floyd hivatalos Youtube-csatornáján érhetők el, többek között a jól ismert slágerhez, a Money című dalhoz készült gyurmaanimáció is, mellyel Kate Isobel Scott került be a válogatásba.
Ez az 1973-ban megjelent lemez méltán vált a legnagyobb példányszámban eladott albumok egyikévé. A koncepcióalbum dalai a mindennapok sötét oldalát, az emberi létezés árnyoldalait (idő, pénz, háború, őrület és a halál) járják körbe.
Zeneileg a klasszikus, alternatív rock és a modern elektronikus megoldások egyvelege, egy igazi kísérletezésekkel teli, bátor alkotás, melyet a londoni Abbey Road Studiosban rögzítettek 1972 júniusa és 1973 januárja között. 50 millió eladott példánnyal világviszonylatban ez a második legsikeresebb albumnak tekinthető, mivel csak Michael Jackson Thriller című albumából vásároltak többet az emberek.