Khavda néven épül India nyugati részén a világ legnagyobb zöldenergia-farmja, ahol a napelemmel beborított óriási területek összesen 30 000 MW, vagyis 30 gigawatt áramot tudnak majd előállítani csúcskapacitáson. Összehasonlításképpen nálunk Paks négy blokkja termel 2000 MW-on, és az sem kevés.
Ennek felével indul az üzem, az első szakaszban a fenntartó Adani Green Energy mintegy 1000 MW mennyiségű napenergia-kapacitást helyez üzembe. A teljes rendszer kiépítése folyamatosan zajlik, és várhatóan 2029-ben ér majd véget – írja a Interesting Engineering.
A terület tényleg hatalmas, 538 négyzetkilométert borítanak be majd napelemmel, vagyis nagyjából egész Budapesttel (525 négyzetkilométer) megegyező méretű lesz majd a létesítmény. A helyszín ideális egy ilyen erőmű számára, az építkezés helyén 2060 kWh/m2-es napsugárzással számoltak a tervezők. Emellett lesz kiegészítő szélerőmű-kapacitás, amit az átlagosan 8 m/s-os szélsebesség segít majd. Ezt használja majd ki India legnagyobb szárazföldi szélturbina-generátora, amely 5,2 MW-ot termel majd.
A kétoldalú napelemek lekövetik a nap mozgását, takarításukról pedig robotok gondoskodnak. A hatalmas farm nagyjából 16,1 millió háztartást lesz képes ellátni árammal, és ezzel 58 millió tonnával kevesebb szén-dioxid kerülhet a légkörbe.