A Krisztus előtt 2686 és 2345 közötti időszakból származó koponyán a tudósok egy daganat nyomait fedezték fel, a csonton pedig éles tárgytól származó vágásnyomokat is találtak. A Santiago de Compostela-i Egyetem kutatói Cambridge-ben végzett munkájuk alapján arra a következtetésre jutottak, hogy már ebben az időszakban végeztek valamilyen feltárási vagy terápiás eljárást rosszindulatú daganatok esetén a korabeli gyógyítók.
“Amit találtunk, az az első bizonyíték a direkt sebészeti beavatkozásra egy ráknál. Ez az, ahol elkezdődött a modern orvoslás” – mondta Edgard Camarós Perez paleopatológus, a tanulmány egyik társszerzője a Live Science-nek.
Sérülésekből származó sebeket, csonttöréseket esetenként hatékonyan gyógyítottak az egyiptomi orvosok. Erre egy másik, fiatalabb lelet világított rá. A krisztus előtt 664 és 334 közötti korszakból származó koponya egy 50 év körüli nőé lehetett, vele a csontrák végzett, de a tumor nyomai mellett két korábbi, gyógyult sérülésre is felfigyeltek, amelyeket éles fegyverek okozhattak. Ezek a sebek begyógyultak ami azt jelzi, hogy a traumák kezeléséhez voltak módszerei az egyiptomi orvoslásnak, a rákot viszont nem tudták legyűrni.