2,3 millió európai emberrel végzett átfogó kutatást egy sanghaji egyetem, melynek fő eredménye lényegében annyi, hogy a mentális egészség minden közül a legfontosabb tényező, ami hozzájárulhat a hosszabb és egészségesebb élethez. Ez talán nem mondható meglepetésnek, ennél azonban sokkal érdekesebb az a részeredmény, amire az adatok vizsgálata közben bukkantak.
Eszerint akik az átlagot meghaladó mennyiségben fogyasztanak sajtot,
Mindebből azonban még nem lehet azt a következtetést egyértelműen levonni, hogy akik tömik a sajtot magukba, biztosan boldogabbak lesznek, hívják fel a figyelmet a kutatók. A kutatás elképesztően komplex, benne rengeteg változóval, melyeknél nem lehet kizárni, hogy egymásra hassanak.
A sajtfogyasztást például össze lehet kötni azzal, hogy általában véve boldogabbak lehetnek, jobb lehet a mentális egészsége azoknak, akiknek van pénze sajtra, azaz a tehetősebb rétegeknek. Ennek azonban ellentmond az a tény, hogy az eredmények alapján nem számít a stressztűrésben az, hogy ki milyen anyagi háttérrel rendelkezik.
Az eredményekből az is kiderül még, hogy a sajt mellett a gyümölcsökhöz is kapcsolhatók pozitív mentális hatások, míg pl. a tévézés vagy a dohányzás negatívan befolyásolják mentális állapotunkat.