Egy átfogó új analízisből kiderült, hogy az indulatkezelésben a test fiziológiai jellemzőit visszafogó módszerek sokkal hatékonyabbak, mint amelyek fokozzák ezeket az értékeket.
Az Ohiói Állami Egyetem kutatói 154 tanulmányt elemeztek több mint 10 000 résztvevő bevonásával, hogy összehasonlítsák a különböző dühkezelési technikák hatékonyságát. A Clinical Psychology Review című szaklapban közzétett eredményeik megkérdőjelezik a közkeletű elképzeléseket, miszerint a hirtelen erős fizikai aktivitástól – akár a dührohamos csapkodástól, rombolástól – kitisztulna a fejünk.
Elemzésükben mind az éberséget, izgatottságot növelő (pl. bokszolás, kocogás, kerékpározás, úszás), mind az azt csökkentő (pl. tudatos légzés, meditáció, jóga) tevékenységeket vizsgálták.
Az utóbbi kategóriába tartozó tevékenységek jelentősen csökkentették a dühöt és az agressziót a vizsgálat alanyaiban, függetlenül azok korától, társadalmi helyzetétől. Ezek a nyugtató technikák különböző nemek, korosztályok és kultúrák esetében egyformán jól működtek, és hosszú távon is hatékonyak maradtak.
“Nagyon érdekes volt látni, hogy a progresszív izomlazítás és általában a relaxáció ugyanolyan hatékony lehet, mint a kevésbé aktív módszerek, mint a tudatos légzés és a meditáció” – mondta a kutatás egyik szerzője Sophie Kjærvik.
Véleménye szerint ezért érdekes kombináció a jóga, amely során a testünket intenzíven használjuk, növekszik az aktivitás, de ugyanakkor az irányított légzés is fontos jóga közben, így ez a mozgásforma is a stresszcsökkentő csoportba tartozik.