Life Fehér Patrik 2024. 08. 08.

Ebben az országban már szemétből készül a pénz

Rengeteg nemesfémet dob ki az emberiség, ennek most egy részét újrahasznosítja a brit királyi pénzverde, és érméket, valamint ékszereket készít belőle.

Habár egyre többször fizetünk már digitálisan, a készpénz, valamint az emlékérmék kereskedelme miatt még mindig rengeteg feladata van a pénzverdéknek. Működésük során természetesen nemesfémet is használnak, melynek bányászata igencsak környezetromboló tevékenység.

Ezen igyekszik enyhíteni a brit királyi pénzverde (The Royal Mint) azzal, hogy egy olyan üzemet adtak át nemrég, melyben akár évi négyezer tonna elektronikai hulladékot is fel tudnak dolgozni. A 3700 négyzetméteres létesítményben egy szabadalmaztatott eljárással tisztán, energiahatékonyan és alacsony költséggel távolítják el a nyomtatott áramkörökről az aranyat, melyet aztán újra fel tudnak használni a pénzverdében.

Arannyal és más nemesfémekkel többek között tévékben, laptopokban és mobiltelefonokban is találkozni, de persze egészen kicsi mennyiségben: egy laptop kb. 0,2 gramm aranyat tartalmazhat, a kidobott telefonok még ennél is kevesebbet. Persze a sok kicsi sokra megy: ha a világ minden elektronikai hulladékát újrahasznosítanánk, valóságos aranybányát nyithatnánk. Alapanyagból pedig van bőven: csak 2022-ben 62 millió tonna elektronikai hulladékot termelt a világ, és ez a szám évről évre kb. 2,6 millió tonnával nő.

Kép: The Royal Mint

Kép: The Royal Mint

Az aranyat már el is kezdték használni: a pénzverde saját luxusékszermárkája, a 886 by The Royal Mint már be is mutatta első újrahasznosított aranyból készült ékszereit. A későbbiekben az ebből a forrásból származó fém a pénzekbe is bekerül.

Forrás: The Royal Mint
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images