Ha valaki felkeres egy egészségügyi intézményt vagy magánrendelőt, akkor már a környezetében arra asszociálnak, hogy biztos van valami baja, amit kezelni kell. Holott pontosan ellenkezőleg kellene történnie, egy ember akkor is vegyen igénybe ilyen szolgáltatásokat, ha szeretné megelőzni a komolyabb betegségek kialakulását.
Nem kell messzire menni a jó példához. Az autószerelők is gyakran hangsúlyozzák az időszakos, ellenőrző szervizek fontosságát, hogy kiderüljön, van-e olyan alkatrész, amely felett esetleg eljárt az idő. Ha a kocsiknak megadjuk az esélyt, akkor magunknak vajon miért nem?
„A magyar lakosság sajnos elenyésző mértékben vesz részt szűrővizsgálatokon, még akkor is, ha adott esetben ezt a munkáltatója valamilyen módon finanszírozza. A szűrési hajlandóság nagyon alacsony, a pácienseink 15-20 százaléka az, aki csak vérvizsgálatra érkezik, a többi már a meglévő tünetek kezelése miatt keres fel minket” – árulta el Póda Tamás, a SYNLAB marketing- és kereskedelmi igazgatója.
A mozgásszegény életmód, a stressz, a rendszertelen és sokszor nem kiegyensúlyozott táplálkozás, a légköri környezetszennyezés miatt a legtöbb ember komoly veszélynek van kitéve. 2020-ban az Európai Unióban a becslések szerint 2,7 millió embernél diagnosztizáltak rákot, több mint 1,3 millió ember pedig életét is vesztette a betegség miatt. Vagyis egyáltalán nem kicsi az a szám, akiknek az életét meg lehetett volna menteni egy időben elvégzett szűrő- vagy labordiagnosztikai vizsgálattal.
„Ha nincsen semmi tünet, akkor is érdemes legalább évente egyszer vérvizsgálatra menni, mert ennek köszönhetően kiderülhet, hogy zajlanak-e valamilyen gyulladásos folyamatok a szervezetünkben” – figyelmeztetett a szakember. Hazánkban a leggyakoribb problémák közé tartoznak a szív- és érrendszeri, valamint a vastagbéllel kapcsolatos betegségek. Utóbbi sajnos a legtöbb esetben a halálos kimenetelű, daganatos megbetegedéseket foglalja magában.
A KSH adatai szerint 2023-ban 16 ezer férfi vesztette életét Magyarországon rosszindulatú daganat következtében. A nők esetében pedig ez a szám eléri a 14 ezret. Sajnálatos módon ez az arány két évtizede mindkét nemnél állandó, vagyis a helyzet nem javul érdemben.
Amennyiben valaki őszintén kíváncsi az egészségi állapotára, akkor érdemes úgynevezett „alapvizsgálatot” kérni. Vannak viszont már olyan lehetőségek is, amelyek a mesterséges intelligencia használatával kockázatbecslést adnak arra vonatkozóan, hogy a szervezet éppen milyen betegségcsoportokra fogékony. Az eredménnyel érdemes szakorvoshoz fordulni, mert csak ő segíthet a vizsgálat alaposabb megértésében és feldolgozásában.
A vérvételtől nem kell félni, mert az érzéstelenítés révén teljesen fájdalommentes, ráadásul gyorsan, és a legtöbb helyen időpontkéréssel zökkenőmentesen elvégezhető. A vérminta vizsgálatát a laboratórium végzi el, és a legtöbb eredmény már 24 órán belül elérhető. Vagyis még csak sokat sem kell rá várni.
A magyarok kezében tehát ott van a lehetőség arra, hogy időben felismerjék a kóros elváltozásokat, ennek köszönhetően pedig időben felvessék a küzdelmet bizonyos problémákkal.