A magas vérnyomás világszerte 1,28 milliárd felnőttet érint, a korai halálozás egyik legfőbb oka. Számos igen komoly egészségügyi problémához vezethet, mint például az agyvérzés, a szívinfarktus, a szívelégtelenség vagy a vesekárosodás.
A University College London és a Sydney-i Egyetem kutatói megvizsgálták, minimális mennyiségű plusztestmozgás hatással lehet-e a vérnyomásra. A tanulmányban mintegy 15 ezer ember napi mozgását követték nyomon aktivitásmérők segítségével.
Az eredmények azt mutatták, hogy már napi öt perc extra testmozgás – például lépcsőzés, bringázás vagy kocogás – is elegendő volt ahhoz, hogy javulást érjünk el a vérnyomás tekintetében.
A Brit Szívalapítvány által támogatott tanulmány a Circulation folyóiratban jelent meg.
“Eredményeink szerint a legtöbb ember számára a testmozgás a kulcs a vérnyomás csökkentéséhez. Jó hír, hogy nem szükséges hosszú időt tölteni ezzel – akár napi öt perc is elég lehet a pozitív hatás eléréséhez”
– nyilatkozta a kutatás vezetője, dr. Jo Blodgett.
Az eredmények szerint bármilyen mozgás, amely növeli a pulzusszámot, segíthet. Egy ötperces intenzívebb mozgás a szisztolés vérnyomást (SBP) átlagosan 0,68 Hgmm-rel (higanymilliméter), a diasztolés vérnyomást (DBP) pedig 0,54 Hgmm-rel csökkentheti. Bár ezek kis változásoknak tűnhetnek, népességi szinten jelentős hatásuk van – a szisztolés vérnyomás 2 Hgmm-rel történő csökkenése mintegy 10%-kal csökkenti a szívbetegségek kockázatát.
Emmanuel Stamatakis professzor, a tanulmány társszerzője szerint a magas vérnyomás világszerte komoly probléma, de vannak elérhető módszerek a kezelésére. Az, hogy mindössze napi öt perc extra testmozgás is mérhető vérnyomáscsökkentő hatással bírhat, rámutat, mennyire fontosak lehetnek a rövid, intenzívebb mozgásformák a vérnyomás kezelésében.
A kutatás azt is aláhúzza, hogy a hétköznapokba beépíthető, egyszerű mozgások már jelentős javulást eredményezhetnek, és hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.