A Nap kiváló energiaforrás, ám a belőle nyert tiszta energiához nem mindig férünk hozzá. Elég, ha felhősebb, ködösebb az idő, és máris más energiaforrást kell keresnünk. Ötletek persze vannak, hogyan lehetne az időjárás befolyásoló erejét kiiktatni: már az 1970-es évek óta mondogatják, hogy az űrben kellene egy erőművet építeni, ahol semmi sem állja útját a nap erejének.
Már önmagában ez a lépés is hihetetlenül bonyolultnak tűnik, hiszen az állomás építéséhez el kellene menni vagy 35 ezer kilométerre a Földtől. A folytatás sem sétagalopp: a begyűjtött energiát mikrohullámokká kellene alakítani, ebben a formában juthatna vissza a bolygóra. A felszínen jelfogók érzékelnék ezeket, és alakítanák vissza árammá a mikrohullámot.
Tele van buktatókkal ez az út, de úgy tűnik, van, aki rálép, és elindul rajta. A Caltech egyetemén már kísérleteztek a technológiával, egy brit startup, a Space Solar pedig konkrétan erre alapozza működését. Terveik szerint először egy 30 MW teljesítményű demóerőművet indítanak el, melynek kapcsán azt ígérik, 2030-ra Izlandra fognak energiát küldeni. (Tegyük hozzá, ha valahol, ott nincs energiaéhség, hiszen az észak-atlanti szigetország dúskál a geotermikus energiában.) Amennyiben ez sikeres lesz, a projektet 2036-ra 1 GW teljesítményűre skáláznák fel, és Izland mellett Grönlandra, valamint Japán északi részére is telepítenének áramfogadó berendezéseket.
Az űrből a Földre küldött napenergia nemrég egy kicsit más formában is felmerült. Egy kaliforniai cég, a Reflect Orbital például nemrég azzal került be a hírekbe, hogy napfényt adnának el. Ennek a lényege röviden az lenne, hogy “megrendelésre” arra a pontra irányítanának akár éjszaka is némi napfényt egy űrbéli tükörrendszer segítségével, ahová a felhasználó kérni. Ha minden igaz, 2025-től már indítják is szolgáltatásukat, melyben 5 km sugarú körök válhatnak akár éjjel is világossá 4-4 percre.