Míg tavaly a romantikus vonzerőre vagy bájra utaló “rizz” lett az Oxford University Press által összeállított lista első helyezettje, addig idén a “brain rot” kapta a legtöbb szavazatot, több mint 37 ezret.
A “brain rot” pedig a lehető legmesszebb áll a csillámporos menőségtől, hiszen a kifejezés nagyjából “agyrohadást”, vagy inkább célzott “agyrohasztást” jelent. A kifejezést így írja le az Oxford értelmező szótára: “Egy személy mentális vagy szellemi állapotának feltételezett romlása, különösképpen a közönségesnek vagy kihívást nem jelentőnek tekintett (elsősorban internetes) tartalmak túlfogyasztásának következtében.”
Bár a kifejezés már 1854-ben szerepelt David Thoreau amerikai író Walden című könyvében, a zombis filmektől eltekintve nem lett globális sztár egészen a 2020-as évekig.
Ekkor ugyanis új jelentéstartalommal töltötték meg a pár másodperces, villanásnyi videók, a teljesen értelmetlen dolgokat, tevékenységeket mutató mozgóképek, amelyekre az átlagember rákattanva képes órákig bámulni a képernyőt. Erről szól ez a kifejezés, a végtelenített szalagon érkező, alacsony minőségű online tartalomról, amely a közösségi oldalakról ömlik ránk.
Casper Grathwohl, az Oxford Languages elnöke a következőket mondta: „Az agyrohasztás a virtuális élet egyik észlelt veszélyéről beszél, és arról, hogyan használjuk fel szabadidőnket” – írja a Guardian. Emellett lenyűgözőnek nevezte, hogy a szó elsősorban a Z és az alfa generációk körében terjedt el, miközben épp az általuk előállított, és fogyasztott digitális tartalmakra utal.
A nyertes agyrohadás mellett még öt kifejezés került fel a listára, amiből végül kiválasztották az év szavát, többek között a „dynamic pricing” (dinamikus árképzés), és a “slop” is felkerült a listára. Utóbbi szintén a hanyatló internet jeleire figyelmeztet, hiszen ezt a mesterséges intelligencia által generált művészet, írás vagy egyéb tartalomra használják, ami gyakran alacsony minőségű, hiteltelen, pontatlan, és célja csupán az átverés.