Life Kovács Miklós 2024. 12. 10.

Rendkívüli látvány az amerikai nehézbombázók temetője

A hatalmas gépek végtelen sorokban állnak a forró Sonora-sivatag homokján, csendben várva sorsuk alakulását. De ez nem csupán egy roncstelep, annál sokkal több.

Arizona állam sivatagos területén, Tucson városának határában található Davis-Monthan légi támaszpont. A hely, amely hivatalosan a világ legnagyobb repülőgép-temetőjeként ismert, több mint 5000 katonai repülőgépet és helikoptert őriz – a repüléstörténet és az ipari újrahasznosítás különleges központja ez.

A Davis-Monthan bázis helyszíne nem a véletlen műve. Az arizonai sivatag száraz klímája a repülőgépek számára tökéletes környezetet biztosít: az alacsony páratartalom és a ritka esőzés miatt a fémek korróziója szinte elhanyagolható, a gépek alkatrészei pedig hosszú évekig jó állapotban maradnak. A természetes keménységű talajnak köszönhetően nem kell költséges betonplatformokat építeni – a gépeket egyszerűen a homokba állítják. Ez a sivatagi táj tehát nemcsak lenyűgöző apokaliptikus hátteret ad, hanem praktikus és gazdaságos tárolási megoldást is kínál.

John van Hasselt/Getty Images

John van Hasselt/Getty Images

Tehát ez a hely nem roncstelep, inkább egy hatalmas parkoló: az ide szállított repülőgépek konzerválási folyamaton esnek át, mely során az üzemanyag-, hidraulika- és olajtartályokat kiürítik, majd konzerválószerrel töltik fel. A légbeömlő nyílásokat pormentesen lezárják, a gép többi részét pedig a felmelegedés ellen egy különleges fényvisszaverő szerrel fújják be. Ennek köszönhetően akár 4-5 hét alatt újra hadrendbe tudnák állítani ezeket a gépeket.

John van Hasselt/Getty Images

John van Hasselt/Getty Images

A Davis-Monthan bázison található gépek egyik leghíresebbje a B-52 Stratofortress nehézbombázó. Az 1950-es években kifejlesztett gép a hidegháború egyik legismertebb katonai eszköze volt, amelyet elsősorban nukleáris fegyverek hordozására terveztek. A gép első példánya 1955-ben állt szolgálatba, és az amerikai légierő eredetileg 2000-ig tervezte használni. Azonban a költségvetési szigor és a típus kiváló modernizálhatósága miatt a szolgálati idejét meghosszabbították – a jelenlegi tervek szerint akár 2045-ig is hadrendben maradhat.

9 fotó megtekintése
Forrás: Wikipedia.com
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Joseph Sohm; Visions of America/getty Images