Life Kovács Miklós 2024. 12. 12.

Kiderült, mi okozta a Mars-helikopter vesztét

A rideg körülményekkel dacoló repülő szerkezet utolsó repülésén lezuhant a Marson, a NASA pedig immár erősen sejti, mi okozta a bajt.

Már lassan egy éve, hogy a rekordernek számító, úttörő repülő eszköz, az Ingenuity eltörte egyik forgószárnyát (légcsavarját). Ezzel véget ért az emberiség első, idegen bolygón tett, irányított repülés kalandja, a NASA mérnökei pedig ebben az esetben is azt tették, amihez a legjobban értenek: kielemezték az adatokat.

A vizsgálat pedig fényt derített a részletekre. Az utolsó 72. számú, január 18-i repülésen az eszköz 12 méter magasságra emelkedett, de a repülés 32. másodpercében visszaért a felszínre, és a kommunikáció megszakadt. “Ha egy baleset helyszínelését 62,1 millió kilométeres távolságból végzed, akkor nincs fekete doboz, se szemtanú” – mondta Håvard Grip az Ingenuity első számú pilótája.

“Bár több eshetőség is reális lehet az elérhető adatokból, van egy verzió, amit mi a legvalószínűbbnek tartunk: a felszín szerkezetéről egyszerűen kevés volt az információ a navigációs rendszer működéséhez.” Egyszerűbben: a gép túl magasra emelkedett, a felszín viszonylagos simasága, az azonosítható tereptárgyak, -jellemzők hiánya miatt pedig megzavarodott a navigáció

Ezért a gép a szokásos leszállás helyett földhöz, vagyis inkább “marshoz” vágta magát, mert nem tudta megállapítani a felszíntől való távolságot. Az ütközés hatására megrongálódott egy rotor, eltört egy légcsavar, az eszköz pedig repülésképtelenné vált. Ezzel együtt nem lett teljesen használhatatlan, jelenleg stabil állomásként időjárási és repüléstechnikai adatokat küld a marsjárónak. Az információkat a NASA is felhasználja, a jövőben ugyanis egy nagyobb helikoptert küldene az égitestre.

Ingenuity – a rekorder

Az Ingenuity nevű drónt 2021 februárjában tette le a vörös bolygó felszínén a Perseverance marsjáró. A lítiumion-akkumulátorral meghajtott 1,8 kilogrammos eszköz volt az első légi jármű, amely egy másik bolygó felszínén emelkedett a levegőbe. Az Ingenuity 72 repülést hajtott végre, és a tervezettnél több mint tizennégyszer messzebbre repült, miközben több mint kétórányi teljes repülési időt tudhat maga mögött. Érdekessége, hogy költségcsökkentési okokból a maga nemében ez volt az szerkezet, melyet külön a célra fejlesztett helyett kereskedelmi forgalomban beszerezhető, okostelefonokhoz sorozatgyártott chipekkel szereltek.

Forrás: NASA
Kép(ek) forrása: NASA