Az angol, majd brit postaszolgálat története 1516-ig nyúlik vissza, és 500 évnél is hosszabb történelme során mindig hazai kézben volt. A mai nevén Royal Mail a világ legrégebb óta működő kézbesítőcége, eredetileg még VIII. Henrik király – igen, a sokfeleséges – által létrehozott postamesteri címként indult, majd 1635-ben I. Károly reformálta meg, amikor a köz számára elérhető szolgáltatássá alakította át. Jelenleg, 2002 óta az IDS (International Distribution Services) tulajdonába tartozik a Royal Mail.
Ezt veszi most meg egy cseh milliárdos, az EP (Energeticky a prumyslovy) energiaipari cég tulajdonosa, miután zöld utat kapott az üzletre a brit kormánytól.
A 3,6 milliárd angol fontos (1773 milliárd forint) vételár ellenére azonban nem lesz teljesen az üzletemberé az irányítás, ugyanis a brit kormány aranyrészvényt kap, így bármikor beavatkozási lehetőséggel élhetnek. Az Egyesült Királyság egyébként az autógyártó Rolls-Royce és a fegyvergyártó BAE Systems esetében is rendelkezik aranyrészvénnyel, így nem egyedülálló eset a Royal Mailé.
Kretinsky már 2020 óta egyre nagyobb tulajdonrésszel bírt a Royal Mailt irányító IDS-ben, most, már eddig is ő volt a legnagyobb részvényes, így egy többéves terv része lehet a mostani felvásárlás. Ráadásul nem ismeretlen számára a brit terep, hiszen 10%-ban a Sainsbury szupermarkethálózat és 27%-ban a West Ham United focicsapat tulajdonosa is.
A cseh milliárdosnak lesz mit rendbe tennie, hiszen a tavalyi évet 349 millió fontos (172 milliárd forint) mínuszban zárták, ráadásul a múlt héten 10,5 millió fontos (5,2 milliárd forint) büntetést is összeszedtek, mivel az első osztályú levelek több, mint negyedét késve kézbesítették.
A cikk szerzője Gábor Bálint