Mindössze csak bokáig ér benne a víz, mégis a világ legnagyobb kiterjedésű sós tavaként tartják nyilván a Don Juan-tavat. Habár a vízmélység csekély, mégis állandó szinten áll, tekintve, hogy az Antarktiszon található, állandó hidegben.
A sós vízről ismert, hogy alacsonyabb hőmérsékleten fagy meg, mint az édesvíz, azonban a Don Juan-tó még -58 Celsius-fokos hőmérsékleten sem kezd deresedni. Sótartalma ugyanis elképesztően magas, 40 százalékos, azaz közelebb van egy kémiaórai sóoldathoz, mint bármi máshoz a Földön. Összehasonlításképpen: az óceánok kb. 3,5 százalékos sótartalommal rendelkeznek, míg a Holt-tenger 34 százalékos.
A kalcium-kloridban gazdag víz hígulhatna, de arrafelé, ahol található, eső gyakorlatilag soha, de hó is csak elvétve esik. A hely egyébként abból a szempontból kifejezetten érdekes a kutatók számára, hogy akár élet is lehet a vízben. Ezzel kapcsolatban időnként vannak kutatások, ám nehezen megközelíthetősége miatt azért nemigen törik magukat a tudósok, hogy ebben a témában merüljenek el. Egyesek azonban úgy vélik, az itteni eredmények akár arra is utalhatnának, hogy milyen életformák létezhettek/létezhetnek pl. a Marson.