Life Támogatott tartalom 2025. 01. 02.

Leszámolunk az aranyérrel kapcsolatos tévhitekkel

Az aranyér sajnos korunk népbetegsége. Talán azért is, mert sajnos sok a vele kapcsolatos tévhit a köztudatban.

Egy 2024-es felmérés szerint a magyar lakosság közel felének volt vagy jelenleg is van aranyeres panasza. Ez pedig messze meghaladja a korábbi becsléseket, amelyek szerint az ország lakosságának harmadát érintheti a betegség kisebb-nagyobb mértékben. A közhiedelemmel ellentétben nem csupán az időseknél fordulhat elő, bár jellemzően az ötvenévesek 50 százaléka találkozott ezzel a problémával, de a 20 év alattiaknak is több mint ötöde tapasztalta már meg magán az aranyér tüneteit.

  1. Az aranyér kilóg

Az aranyér nem más, mint a végbélnyálkahártya alatt található vénás érköteg duzzanata. A tévhitekkel ellentétben nem kötelezően kívül látható vagy tapintható. Sőt, ez a betegség legtöbbször belső aranyérként indul, amikor még semmit sem lehet látni a végbélnyílás környékén.

Alapvetően kétféle változatot különböztetünk meg. Az egyik a végbélnyíláson belül, a záróizom felett elhelyezkedő variáns, amely ugyan vérezget, de ezen kívül sokáig szabad szemmel észrevehetetlen és gyakran fájdalommentes. Általában akkor okoz fájdalmat, amikor kifordul a végbél záróizmán kívülre.

Külső aranyérről pedig akkor beszélünk, amikor az ércsomót rögzítő kötőszövet is megnyúlik, és a duzzadt érköteg a végbélnyíláson kívülre szorul. Talán mondani sem kell, de ezek a külső csomók komoly panaszokat okozhatnak, hiszen begyulladhatnak, fájhatnak és nedvezhetnek.

Leszámolunk az aranyérrel kapcsolatos tévhitekkel

  1. Az aranyér fájdalommal indul

Az aranyér kapcsán sokaknak az ugrik be, hogy a betegség fájdalommal indul. Ilyenkor eszünkbe juthat a kaktuszon ülő emberek képe, de igazság szerint ez tévhit. Az aranyér nem a fájdalommal kezdődik, hanem pecsételő vérzéssel, amit a leggyakrabban székelés után, a végbélnyílás törlése során tapasztalhatnak meg a betegek. A friss, piros vér akár a székleten is megjelenhet.

  1. Idősek betegsége

Már a bevezetőben utaltunk rá, hogy az aranyér nem kizárólag az idősek betegsége. Kortól, nemtől függetlenül bármikor előfordulhat a rostban szegény táplálkozás, valamint a mozgásszegény életmód hatására. A terhes nők pedig a gáttájékra nehezedő nyomás miatt fokozott veszélynek vannak kitéve ezen a téren.

Ez a betegség sajnos kisgyermekeknél is kialakulhat a tartós székrekedés, kötőszöveti gyengeség vagy elhízás miatt. Éppen ezért, ha valaki szülőként pecsételő vérzéssel találkozik gyermekénél a nagyvécézés után, akkor mindenképpen érdemes felkeresni az orvost, hiszen kezelés nélkül a betegség súlyosbodhat.

+1 Csak műtéttel gyógyítható

Ez talán az egyik legnagyobb tévhit az aranyérrel kapcsolatban. Korai stádiumban felismerve orvosi segítség nélkül, életmódváltással, valamint patikában kapható gyógyászati segédeszközökkel, például kúppal vagy kenőccsel eredményesen kezelhető az aranyér.

Ahhoz, hogy időben felismerje valaki ezt a problémát, az első tünetek megjelenése után nem érdemes hosszan kerülgetni a forró kását, fel kell keresni egy proktológust vagy a háziorvost. Ha valaki homokba dugja a fejét, attól még az aranyér nem fog megoldódni, és rosszabbodhat a helyzet.

HIRDETÉS

Telitalálat aranyér ellen!

Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.

Leszámolunk az aranyérrel kapcsolatos tévhitekkel

Phytotec Hungária Bt.

Patikában kapható gyógyászati segédeszközök

www.proktis.hu

 

 A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Forrás: First Class
Kép(ek) forrása: Getty Images