A férfiak többsége nem beszél róla és a kellemetlen tünetek, valamint a szégyenérzet miatt csak kevesen fordulnak vele orvoshoz. Holott az elhanyagolt aranyér komoly gondot okozhat. De mi is az az aranyér és melyek a tünetei?
Az aranyérbetegség a végbél utolsó szakaszának nyálkahártyája alatt futó vénás érhálózaton kialakult visszértágulat. A köznyelvben csak aranyérnek nevezett betegség akkor alakul ki, ha ezek a végbél falában lévő erek kitágulnak, a faluk elvékonyodik, sérülékennyé válik, később az ereket rögzítő kötőszövet is megnyúlik és a vénás csomó egyre lejjebb csúszik, akár a végbélnyíláson kívülre is kerül. A külső aranyeres csomók kívülről is tapinthatók, láthatók, a belsőket pedig az orvos tudja megállapítani.
Az aranyér kialakulása elsősorban az egészségtelen táplálkozásra vezethető vissza. Természetesen lehetnek genetikai okai is, hiszen vannak olyan emberek, akiknek örökletes módon gyengébb a vénafala, de alapvetően a tartós székrekedéssel járó állapot, a mozgásszegény életmód, a túl sok ülés vagy a megterhelő fizikai munka az, ami előidézheti az aranyeres állapotot. Sajnos a túlsúlyos férfiak nagyobb veszélyben vannak, mert ilyenkor a nagyobb hasűri nyomás tágítja ki a végbél körüli vénákat. Emellett hüvelyi szülés után és a várandósság ideje alatt gyakori.
Ha találkozol az aranyér tüneteivel, vagyis a vécépapíron megjelenő pecsételő vérzéssel, a végbélnyílás viszketésével, vagy a székeléskor jelentkező szúró fájdalommal, akkor jó eséllyel aranyérrel van dolgod. Pánikra semmi ok, vegyél egy-két langyos ülőfürdőt, igyál rostokban gazdag gyümölcsleveket és hanyagold a cukros ételeket. Amennyiben nem áll be kedvező hatás, abban az esetben vegyél patikában kapható aranyérellenes kenőcsöt vagy kúpot, és keress fel egy proktológust.
Fontos, hogy az orvoshoz belépve ne a szégyenérzetre gondolj, hanem arra, hogy bizony azért van a munkakörében, mert naponta 8 órában ezzel foglalkozik, egész nap ilyen történeteket hallgat, és az a célja, hogy neked segítsen. Ő nem fogja kiírni a Facebookra, hogy neked aranyered van, és nem is fog kinevetni, valószínűleg a nap végére emlékezni sem fog rád. Csak egy leszel a százból, aki ugyanazzal a problémával fordult hozzá. Tedd tehát félre a szégyenérzetet, mert akkor hamarabb meggyógyulhatsz.
Amikor aranyere van az embernek, akkor még a leülést is kétszer is meggondolja, a legjobb tehát, ha ilyenkor egy kicsit önmegtartóztató életet élsz, mert a vérbőség, ami a szexuális izgalom esetén a kismedencében kialakul, csak ronthat a helyzeten, hiszen a végbél aranyeres hálózatai is jobban megtelhetnek vérrel, ami pedig fájdalmat idézhet elő. A legjobb tehát kis időre, a panaszok elmúlásáig felfüggeszteni a pároddal a lepedőgyűrést, de aggodalomra nincs ok, kis segítséggel már 1-2 hét után kezelhető egy korai stádiumban felfedezett aranyér.
H i r d e t é s
Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!