Mivel szakadatlan szorgalommal fotózza a végtelent, így “szomszédunkról”, a lenyűgöző Androméda-galaxisról összejött annyi adat, amiből egy hatalmas panorámaképet lehetett kreálni.
A teleszkóp névadója, az amerikai csillagász Edwin Hubble (1889–1953) elsőként fedezte fel, hogy ez a spirális köd valójában 2,5 millió fényévre helyezkedik el, messze túl a Tejútrendszeren. Felfedezése alapjaiban változtatta meg a világegyetemről alkotott képünket.
Addig az volt az uralkodó nézet, hogy a Tejút az egész univerzumot magában foglalja. „Hubble felfedezése egy csapásra felforgatta a kozmológiát, és egy végtelenül tágabb univerzumot tárt fel előttünk” – fogalmazott a NASA.
Az Androméda felfedezése óta a Hubble végrehajtotta a galaxis legátfogóbb vizsgálatát, és elkészítette a valaha összeállított legnagyobb fotómozaikot. Ez a grandiózus vállalkozás tíz évig tartott, több mint 1000 körre volt szükség a Föld körül, és több mint 600 egymást átfedő felvételt tartalmaz, összesen legalább 2,5 milliárd pixellel.
Az Androméda-galaxis rendkívül fontos a csillagászok számára, mivel belülről nem tudnánk ennyire részletesen tanulmányozni saját Tejútrendszerünket. „Ez olyan, mint ha New York város térképét próbálnánk megérteni úgy, hogy a Central Park közepén állunk” – tette hozzá a NASA.
A Hubble kifinomult képalkotási képességei több mint 200 millió csillag megfigyelését tették lehetővé az Androméda-galaxisban, de ezek csupán a Napnál fényesebb csillagok. A teljes szám meghaladhatja az egymilliárd csillagot, köztük számos kisebb fényességű objektummal, amelyeket a teleszkóp már nem tud érzékelni.
A NASA szerint az Androméda fotózása igazi „hősi vállalás” volt, mivel „a galaxis jóval nagyobb célpont az égen, mint azok a távoli galaxisok, amelyeket a Hubble általában vizsgál, és amelyek gyakran több milliárd fényévnyire vannak tőlünk.”
A galaxis részletes vizsgálata lehetőséget ad arra, hogy rekonstruáljuk annak korábbi egyesüléseit és kölcsönhatásait. „Ezek az adatok segítenek nekünk összeállítani az Androméda történétek kirakósát” – olvasható a NASA közleményében.
Az űrügynökség szerint a Hubble új felfedezései alapot nyújtanak a következő generációs űrteleszkópok, például a James Webb űrteleszkóp és a közeljövőben munkába álló Nancy Grace Roman megfigyeléseihez.