Life Erdős Norbert 2025. 01. 23.

2300 milliárdos beruházást indított a Magyarországon akkugyárat építő cég

A világ legnagyobb, naperőművet és akkumulátoros energiatárolót kombináló rendszerét építi fel Abu-Dzabiban a CATL és az Egyesült Arab Emirátus-beli Masdar.

A rekorder rendszer 5,2 GW megújul energia- és 19 GWh energiatároló-kapacitást nyújt majd. A projekt a CATL Tener technológiájára épül, mely állítólag kimagasló biztonságot és teljesítményt ígér. A rendszert várhatóan 2027-ben helyezi üzembe Abu-Dzabiban az a CATL, akik Magyarországon is, Debrecen mellett építenek akkumulátorgyárat.

Ez lesz a világ első ennyire nagyszabású, éjjel-nappal működő, a napenergia-hasznosítást az akkumulátoros energiatárolással egyesítő projektje.

A több mint 6 milliárd dollár (mintegy 2360 milliárd forint) értékű beruházás nemcsak a világ legnagyobb ilyen jellegű rendszere lesz, hanem energiatároló kapacitása önmagában is rekorder lesz 2027-es elkészülését követően. A rendszer a tervek szerint a nap 24 órájában, a hét minden napján 1 GW alapterhelési villamos energiát biztosít majd.

Csak, hogy tudjuk hová rakni ezt a számot: Magyarország éves energiaszükséglete durván 44.000 GW, szóval naponta 120 GW.

A CATL által a megvalósításhoz használt technológiája a vállalat szerint kivételes biztonságtechnikai kialakítása mellett hosszú élettartamot és magas szintű integrációt is biztosít. A CATL ezzel garantálni tudja a teljes rendszer megbízható működését és hatékonyságát. A Tener így képes alkalmazkodni a különböző topográfiai jellemzőkhöz, éghajlati viszonyokhoz és energiatárolási szükségletekhez, mellyel kompakt megoldást nyújt a hektikusan ingadozó villamosenergia-igényekre.

A 2006-ban alapított Masdar – a projekt kivitelezője – kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy előmozdítsa az Egyesült Arab Emírségek fenntarthatóság és éghajlatváltozás elleni küzdelmében. A vállalat több mint 40 országban hajtott végre sikeres projekteket és vett részt partneri együttműködésben, annak érdekében, hogy megújulóenergia-portfóliójának kapacitása 2030-ra elérje a 100 GW-t.

Forrás: Contemporary Amperex Technology Co.
Kép(ek) forrása: Getty Images