Egy jeges merülés sokkhatásként éri a szervezet. A végtagok erei összehúzódnak, a vérnyomás emelkedik, a szívverés felgyorsul. A hideg hatására az érzőidegek elzsibbadnak az izmok, ízületek környékén, ez pedig a módszer alkalmazói szerint beindítja az endorfin hormon termelődését, így az előzőleg végzett megterhelő edzés, fizikai fájdalom is enyhülhet.
Legyen szó akár hideg zuhanyról, akár a jeges Dunában való úszás vagy jégkockákkal teli fürdőben való merülésről – valóban előnyösek az egészség és a közérzet szempontjából? Ennek megválaszolására a Dél-ausztráliai Egyetem (UniSA) kutatói elkészítették a témában eddig legátfogóbb áttekintést és metaelemzést.
„A hideg vizes merülést széles körben kutatták és alkalmazzák a sport világában a sportolók regenerálódásának elősegítésére, de annak ellenére, hogy egyre népszerűbb az egészség- és wellnesskörökben, még mindig keveset tudunk arról, milyen hatással van az általános népességre” – mondta Tara Cain, az UniSA tudományos segédmunkatársa, egyben kutatás vezetője.
A kutatók 11, 2014 és 2023 között publikált tanulmányt elemeztek, amelyek összesen 3177 egészséges felnőtt résztvevővel készültek el. A kutatásba csak olyan tanulmányokat vontak be, ahol a résztvevők mellkasig merültek a vízbe. A víz hőmérséklete 7 °C és 15 °C között változott, a merülési idő pedig 30 másodperctől egészen két óráig terjedt. A kutatókat különösen olyan tényezők érdekelték, mint az alvás, a stressz, a fáradtság, az energiaszint, a bőr egészsége, az immunrendszer, a gyulladás, a mentális állapot, a koncentráció és az éberség.
Az adataik alapján úgy tűnik, hogy a hideg merülés csökkentheti a stressz szintjét, de csak körülbelül a merülést követő 12 órán át. Azt is megfigyelték, hogy azok a résztvevők, akik rövid, 30-90 másodperces hideg zuhanyt vettek 30 napon keresztül, enyhén magasabb életminőségi pontszámokat értek el. Ugyanakkor három hónappal később ezek a hatások már nem voltak kimutathatók.
A kutatások eredményeiben összefüggést találtak a hideg vizes merülés és a jobb alvásminőség között is, de csak férfiaknál vizsgálták a hatást. Bár egyesek azt állítják, hogy a hideg vizes merülés fokozhatja az immunrendszer működését és javíthatja a hangulatot, nagyon kevés bizonyítékot találtak, ami igazolta volna ezen állításokat.
Érdekes módon a hideg vizes merülés jelentősen növelte a gyulladásos markerek szintjét közvetlenül a merülés után.
„Első pillantásra ez ellentmondásosnak tűnhet, hiszen tudjuk, hogy a jégfürdőket az élsportolók rendszeresen alkalmazzák a gyulladás és az izomfájdalom csökkentésére” – mondta dr. Ben Singh, az ARENA kutatója, a tanulmány vezető szerzője.
„A hideg által kiváltott gyulladásos válasz valójában a szervezet alkalmazkodási és regenerációs mechanizmusának része. Hasonlóan ahhoz, ahogyan az edzés első körben “izomsérülést” okoz, mielőtt erősebbé tenné azokat – ez az oka annak, hogy a sportolók a rövid távú gyulladásos reakció ellenére is alkalmazzák ezt a módszert.”
„Ennek fényében a már fennálló egészségügyi problémákkal küzdők számára előnytelen lehet a jeges merülés, mivel az általa kiváltott gyulladásos reakció további káros egészségügyi hatásokkal járhat.”
A kutatás során elemzett tanulmányokat a világ több táján, Ausztráliában, Litvániában, Hollandiában, Svájcban, Japánban, az Egyesült Államokban és Finnországban végezték. Ahhoz, hogy jobban megértsük a hideg vizes merülés hosszú távú egészségügyi hatásait, további nagy mintaszámú, változatos résztvevőkkel végzett vizsgálatokra van szükség. Ezenkívül érdemes lenne megvizsgálni a legoptimálisabb hőmérsékletet, valamint a merülés időtartamát és gyakoriságát is.
„Jelenleg nincs elegendő magas minőségű kutatás ahhoz, hogy pontosan meghatározzuk, kinek legelőnyösebb a hideg vizes merülés, vagy mi a legjobb módja az alkalmazásnak” – szögezte le Cain.