Life Erdős Norbert 2025. 02. 13.

Ha tekertél ceruzával kazettát, akkor ezt tudnod kell

Az elmúlt öt évtizedben olyan szinten alakultak át az emberiség zenehallgatási szokásai, hogy ezzel az egész iparág megváltozott. Hol van már a bakelit és a kazetta?

Egy adatvizualizációval- és elemzéssel foglalkozó startup nemrég összefoglalót készített a zenehallgatási szokások és üzleti modellek változásáról. Az elmúlt öt évtizedben radikálisan átalakult a zenehallgatás módja, és ezzel együtt az iparág bevételi modellje is.

Az alábbi adattörténet végigköveti a zenei formátumok fejlődését – a bakelitlemeztől és kazettától a CD-n át a digitális letöltésig és a streamingig -, és bemutatja, hogy az egyes változások hogyan alakították át az iparágat.

A különböző formátumok felemelkedésének és bukásának vizualizációjával rávilágít a zeneipart meghatározó fordulópontokra, és a streaming dominanciájára a digitális korban.

A grafikonokból láthatjuk, hogy a CD (Compact Disc) annyira leuralt minden más zenei adathordozót a 90′-es évektől kezdve a korai kétezres évekig, és annyi fogyott belőle, hogy még most sem tudta megelőzni semmilyen más formátum, pedig a CD-k népszerűsége 2007-től már lefelé ívelt. A CD kora előtt a bakelit uralta a piacot, amely a több évtizedes hanyatlás után manapság aranykorát éli; sokan rájöttek, hogy menyire is jó a minőségi zenefogyasztás és a vinylnél még ma sem találni tisztább hangzást, pláne ha megfelelő erősítővel és hangszórókkal párosul.

Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

De nem mehetünk el szó nélkül a kazetták mellett sem, hiszen aki elmúlt 30, az biztosan pörgetett már vissza kazettát ceruzával, hogy ne merüljön az elem a walkmanből. A kazetták a nyolcvanas években lenyomták a bakelitet, aztán egy ideig párhuzamosan futottak a CD-vel, de 2002 környékén végleg kifulladt a formátum, fokozatosan az autókból is kikerültek a kazettás fejegységek. Manapság pedig már csak nosztalgiából használja őket egy szűk közösség.

Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

Aztán szép lassan, de magabiztosan vette át a fizikai adathordozók helyét az online zenehallgatás, amelyet ma már szinte teljes egészében a streaming jelent (Spotify, Apple Music, YouTube Music és társaik), és nagyon kevesen töltenek már le zenét (pl. mp3) készülékükre.

A fenti vizuális adatfolyam utolsó képernyője mutatja meg leginkább, hogyan változott a különböző formátumok piaci helyzete 1973 és 2023 között.

Forrás: vizzu.io
Kép(ek) forrása: Getty Images