![](https://firstclass.hu/uploads/2025/02/GettyImages-638819472-scaled.jpg)
Petőfi Zoltán, Petőfi Sándor fia leginkább úgy él a köztudatban, hogy napra pontosan kilenc hónappal a márciusi forradalom kirobbanása után, december 15-én született, és nem bírta az apja emlékének nyomasztó súlyát.
Zoltán Szarvason, Debrecenben tanult, és korán színészi pályára adta a fejét. Az írással is próbálkozott, életében viszont alig jelent meg írása. Egy-két eredeti vers, valamivel több fordítás, néhány prózai munka. Ezért is nagy szó, hogy előkerült egy műve, egy nyolcsoros vers.
Petőfi Zoltán verse (Kép: antikvarium.hu)
Az iromány megjelenéséről nem tudni, mégsem teljesen ismeretlen: három másik változata megtalálható hazai közgyűjteményben. Mindhármat a Petőfi Irodalmi Múzeum őrzi, viszont nincs köztük két, teljesen azonos szövegű változat.
A kézirat sorsa elég jól nyomon követhető: a temetése utáni napokban Petőfi Zoltán szellemi hagyatékát Dolinay Gyula vette gondjaiba. Mindezeket elhelyezte Zoltán útiládájába, lezárta, és elküldte Gyulai Pálhoz. A kézirat ezután valamikor 1925 és 1931 között Szalay József szegedi rendőrkapitány gyűjteményébe került, Szalay azonban ezután két évvel meghalt, és mivel gyűjteményét Szeged város nem tudta megvásárolni, azt elárverezték. Egy árverésen a tételt Vasberényi Géza könyvtáros, helytörténész vette meg. A kézirat utolsó tulajdonosa 15 évig őrizte azt.
Petőfi Zoltán kézirat rendkívül ritkán bukkan föl a hazai aukciókon. Mivel a Petőfi család relikviáit már a 19. században elkezdték összegyűjteni és közgyűjteményben elhelyezni, alig van magánkézben ilyen jellegű dokumentum vagy műtárgy.
Persze ezen felül lesz még más érdekesség is az antikvarium.hu február 23-áig tartó árverésén. A 220 tétel tartalmaz többek között képeslapot Ady Endrétől, dedikált Karinthy-művet és egy olyan kötetet, melyet Móricz Zsigmond dedikált a Bambi szerzőjének, Felix Saltennek.
Ady képeslapja (Kép: antikvarium.hu)