
A szakértők eddig úgy gondolták, hogy immunrendszerünket elsősorban olyan valós, fizikai változások határozzák meg, melyek mérhetőek. Ilyen például a vércukorszint vagy éppen a szervezetben lévő ásványi anyagok mennyisége. Úgy tűnik azonban, hogy ez a gondolat megdőlhet a Manchesteri Egyetem kutatóinak köszönhetően.
A tudósok érdekes vizsgálatot folytattak le egerekkel. Azt vizsgálták, hogy mi történik, ha az egerek agyában olyan gondolatokat ültetnek el, mint az éhség vagy a jóllakottság. Abból a szempontból biztosra mentek, hogy a valóban jóllakott egerek agyát manipulálták úgy, hogy az éhségre gondoljanak, és a koplaló rágcsálókkal hitették el, hogy ők jóllaktak.
Ezt követően megvizsgálták az állatok immunrendszerét, és kiderült, hogy jelentős különbségek vannak. Azon állatoknál, akik az éhségre gondoltak, sokkal kisebb volt a monociták aránya a vérben. Ezek a szervezet legfontosabb fehérvérsejtjei, magyarán a szervezetünk első védvonala, az immunrendszer egyik legfontosabb része. Velük szemben a magukat telinek érző egerek szervezete jó arányban termelt monocitákat.
De miért lehet ez? Nos, mivel az agy minden szervvel össze van kötve, így egyértelműen hatással van a működésükre is. Az éhség és a jóllakottság gondolata a szakértők szerint már önmagában is kiválthat egyfajta válaszreakciót a szervektől, hogy álljanak be takarékra, vagy hogy éppen dolgozzanak, ahogy csak tudnak, hiszen ehhez lesz energia-utánpótlás.
Mivel egyelőre még csak egerekben vizsgálták mindezt, azt nem lehet mondani, hogy az embereknél is biztosan ez a helyzet. Ám amennyiben nálunk is megerősítést nyer ez a feltételezés, az többféle betegség kezelésében, gyógyításában segítséget jelenthet.