
A felmérést a Freely nevű szervezet végezte, 2000 brit felnőtt bevonásával, és kutatók arra voltak kíváncsiak, milyen körülmények szakítanak ma az emberek. Kiderült, hogy a szétválás mögött néha nagyon különös okok állnak. Voltak olyan válaszadók, akik azt mondták, szakítottak már azért, mert nem tudták elviselni a párjuk tévés vagy filmes ízlését, vagy azért, mert ki nem állhatták a másik öltözködési stílusát.
További okok között jelent meg, hogy a párjuk rossz sportcsapatnak szurkolt, rossz ételeket szeretett, nem volt megfelelő a partner csillagjegye vagy túl erősen horkolt. Olyan válaszadó is akadt, aki amiatt szakított, mert a párja túl sok emojit használt, amikor online beszélgettek.
Bár ezek alapján úgy tűnik, hogy a mai fiatal felnőttek nagyon gyorsan és hirtelen ugranak ki egy párkapcsolatból, a válaszok alapján ez nem igaz. Tízből hét válaszadó mondta, hogy a szakítás az egyik legnehezebb döntés az életében, és 55 százalék nyilatkozta, hogy tovább maradt egy kapcsolatban, mint kellett volna, mert nem akarta megbántani a másikat, és reménykedett a kapcsolat jobbra fordulásában.
Bár 81 százalék mondta, hogy fontos a személyes szakítás, minden tízedik válaszadó bevallotta, hogy esetenként csak szó nélkül eltűnne a másik életéből. Utóbbi lehetőségét felerősíti az online kapcsolattartás és az úgynevezett „ghosting”, tehát a kapcsolat szó nélküli megszakításának jelensége.
Végül az is kiderült, mit mondanak leggyakrabban a fiatal felnőttek szakításkor. A legnépszerűbb szakítós szövegek között található a „karrieremre kell figyelnem”, a „jobbat érdemlek nálad”, a „túlságosan távol élünk egymástól”, valamint a „nem vagyok kész komoly párkapcsolatra”. A listavezető, tehát a leggyakoribb szakítós szöveg továbbra is az örök klasszikus, amely igyekszik elkerülni a konfrontációt. Ez a „nem veled van gond, hanem velem”.
A Freely szóvivője a kutatás eredményeit úgy értelmezte, hogy bár a szakítás (legyen ez párkapcsolat vagy akár munkahely) mindig nagyon nehéz. Sokszor azonban fontos, hogy magunkkal is őszinték legyünk, és ne ragadjunk egy előnytelen helyzetben, amikor már bőven látjuk az intő jeleket.
A cikk szerzője Bartha Ádám.