Life Kovács Miklós 2025. 04. 14.

Örülhetünk, ha ez az aszteroida a Holdat találja el

Látványos krátert hagyhat a Holdon a 2024 YR4 jelű aszteroida, ha eltalálja égi kísérőnket, a 2032-ben lehetséges becsapódás a Földről is látható lenne.

2024 végén fedezték fel azt az égitestet, amely azonnal felkeltette a tudományos közösség figyelmét. Az első számítások szerint a 2024 YR4 nevű aszteroida akár a Földbe is becsapódhatott volna 2032-ben – ennek esélyét akkoriban 3,1 százalékra becsülték. Azóta azonban a becsapódási valószínűség jelentősen csökkent, jelenleg 0,28 százalék körül mozog.

Ez pozitív változás, ugyanakkor újabb megfigyelések alapján az is elképzelhető, hogy az űrben száguldó méretes objektum végül nem a Földet, hanem a Holdat találja el. A Holdba csapódás esélyét most 3,8 százalékra becsülik, míg korábban ez az érték még csak 0,5 százalék körül alakult – írja az IFL Science.

Andrew Rivkin csillagász, a Johns Hopkins Egyetem szakértője szerint a friss pályaadatok szerint most a Hold irányába tolódott el az aszteroida mozgása, így nőtt 3,8 százalékra a valószínűsége annak, hogy égi kísérőnket éri találat.

„Ez egyúttal azt is jelenti, hogy több mint 96 százalék az esély arra, hogy a Holdat sem találja el – de ha mégis, az lenyűgöző látványt nyújtana” – mondta Rivkin, aki kutatótársaival együtt a James Webb űrteleszkóp segítségével vizsgálta meg részletesebben az objektumot. A kutatók szerint az aszteroida mérete 53 és 67 méter között van, vagyis nagyjából akkora, mint egy tízemeletes ház. A pontosabb méréseknek köszönhetően a pályájáról is részletesebb információk állnak rendelkezésre.

Richard Moissl, az Európai Űrügynökség (ESA) bolygóvédelmi részlegének vezetője szerint egy esetleges holdi becsapódás még a Földről is jól megfigyelhető lenne, ugyanakkor semmilyen kockázatot nem jelentene bolygónk számára. Az esetleg a Holdon keletkező új kráter átmérőjét mintegy egy kilométerre saccolták, így egyértelműen nyomot hagyna égi kísérőnk felszínén.

A tudósok a tervek szerint április végén és május elején ismét megvizsgálják az aszteroidát a James Webb teleszkóppal, hogy még pontosabb képet kapjanak fizikai tulajdonságairól és pályaadatairól. A Földtől azonban egyelőre túl távol van ahhoz, hogy hagyományos teleszkópokkal megfigyelhető legyen.

Forrás: IFL Science
Kép(ek) forrása: Nyitókép: (illusztráció) MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images