Life FIRSTCLASS 2025. 04. 15.

Ennyi évet kell dolgozni egy 50 m²-es lakásért Budapesten

Az elmúlt háromnegyed év lakásdrágulásainak ellenére még mindig Budapest számít az egyik legmegfizethetőbbnek a régiós fővárosok közül.

Bár a budapesti lakásárak nagyon is érezhető áremelkedésen mentek keresztül az elmúlt időszakban, a régiós fővárosok között nem számítanak drágának – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből, amely azt vizsgálta, hogy 2024 végén a magyar, a cseh, a lengyel, a szlovák és a román fővárosban hány havi átlagfizetésből jött ki egy 50 négyzetméteres használt lakás ára.

“Budapesten a használt társasházi lakások átlagos négyzetméterára már 2024 második felében átlépte az 1 millió forintos lélektani határt a KSH adatai alapján. Azóta pedig fokozatos drágulás jellemezte a budapesti lakáspiacot. Az ingatlan.com lakásárindexe szerint márciusban 18 százalékkal emelkedtek a fővárosi lakásárak éves összevetésben. Sokakat meglephet, hogy a jelentősnek mondható drágulás ellenére a budapesti lakásárak a régiós fővárosok mezőnyében viszonylag olcsónak számítanak” 

– nyilatkozta Balogh László gazdasági szakértő.

Prága a legdrágább, Bukarest a legolcsóbb

A régiós országok statisztikai hivatalainak, illetve nemzeti bankjainak 2024/4. negyedéves adatai alapján az árakat nézve Prága a legdrágább a forintra átszámolva 2,2 milliós átlagos négyzetméterárával. Majd Varsó következik 1,5 milliós összeggel, utána pedig Pozsony közel 1,4 milliós átlaggal.

A budapesti alig több mint 1 millió forintos középértéket csak a bukaresti 850 ezer forintos átlag múlja alul, utóbbival a román főváros a legolcsóbb.

Az adott fővárosra jellemző átlagfizetéseket nézve is relatíve olcsónak mondható Budapest. “A magyar fővárosban a múlt év utolsó negyedévében az átlagfizetés meghaladta az 553 ezer forintot, így 7,7 év alatt jönne ki egy 50 négyzetméteres lakás ára. Ezzel szemben Prágában 11,7 évre jutó átlagbérből lehet megvásárolni egy ekkora lakást. Így ebben az összevetésben is a cseh főváros a legdrágább” – tette hozzá a szakember.

A második Varsó, ott 10 évnyi átlagbérre van szükség egy ekkora lakás megvásárlásához, míg Pozsony 9 évvel a harmadik. Budapestnél csak Bukarest olcsóbb, a román fővárosban 6,5 év alatt összejöhet a példalakás ára.

Ennyi évet kell dolgozni egy 50 nm-es lakásért Budapesten

A bérleti díjaknál más a kép

A hirdetési portál szakemberei megvizsgálták, hogy a különböző fővárosokban egy szintén 50 négyzetméteres lakás átlagos bérleti díja hogyan aránylik a helyi nettó átlagkeresethez.

Budapest, Prága és Bukarest lényegében holtversenyben végzett. A cseh fővárosban az átlagfizetés 44 százaléka elég egyhavi lakbérre, Budapesten 45 százalékos, Bukarestben pedig 46 százalékos ez a mutató. Drágábbnak mondható Varsó, ahol az átlagbér 53 százalékát viszi el a lakbér. A nettó átlagkeresetek legnagyobb részét Pozsonyban kell kifizetni a kiadó lakásokért. A szlovák fővárosban havonta a nettó átlagbér 57 százalékát kell kiadni egy 50 négyzetméteres bérlakásért.

Ennyi évet kell dolgozni egy 50 nm-es lakásért Budapesten

A közép-európai fővárosok albérletpiacain a fizetések jó felét viszik el a lakhatási költségek. Az átlagfizetés 45-57 százalékát kitevő bérleti díjakon felül ugyanis a rezsi- és a közös költségek is a bérlőt terhelik.

Forrás: hellosajto.hu, Ingatlan.com
Kép(ek) forrása: Getty Images