Life Fehér Patrik 2025. 04. 16.

Észak-koreai terület kapott nemzetközi védelmet

Az ország legmagasabb pontja, a Pektu-hegy felkerült egy olyan UNESCO-listára, melyen magyar területek is találhatóak.

Ha UNESCO-listákról beszélgetünk, leggyakrabban a világörökségi helyszínek juthatnak eszünkbe. Egy másik, kevesebbet emlegetett ilyen gyűjtés a kulturális örökségek listája, de még kevesebb szó esik az ún. geoparkokról. Utóbbiak olyan egységes földrajzi területek, ahol a nemzetközi geológiai jelentőségű helyszíneket és tájakat megvédik, persze ügyelve arra, hogy az ember lehetőleg ne változtasson azon, amit a természet alkotott és alkot.

Természetesen ez a lista is szokott bővülni, amennyiben van arra alkalmas helyszín. Magyarország abba az alig félszáz országba tartozik, mely ilyen geoparkkal büszkélkedhet, ráadásul hazánk területén három is található: egy a Bakonyban, egy a Bükkben, egy pedig Nógrádban, a szlovákokkal megosztva.

A geopark-listás országok névsora nemrég egy meglepő helyszínnel bővült: Észak-Koreával. Elsőre talán nem gondolnánk ezt, tekintve, hogy a kommunista rezsimnek valószínűleg kisebb gondja is nagyobb, mint a természetvédelem. Az ország legmagasabb hegye, a kínai határon fekvő Pektu-hegy azonban más elbírálást élvez.

Mindez nem véletlen. A 2744 méter magas csúcs fontos kulturális szereppel bír már az ókorra visszamenőleg is, de az észak-koreaiak még azt is hozzáköltötték, hogy Kim Dzsongil, az ország második vezetője is itt született. A hegy még a déliek himnuszában is szerepel, akárcsak az északiakéban.

A hegyen korábban a két ország vezetői is találkoztak (Kép: API/Gamma-Rapho via Getty Images)

A hegyen korábban a két ország vezetői is találkoztak (Kép: API/Gamma-Rapho via Getty Images)

Maga a hegy egyébként lenyűgöző látványú, a vulkanikus csúcs maga is formálta a környéket az idők során. A környék legkülönlegesebb természeti képződménye a magasan fekvő krátertó, a Mennyország-tó.

Forrás: CNN
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images