Life Fehér Patrik 2025. 04. 19.

Csodájára járnak a 250 éve víz nélkül élő kecskéknek

Egy mindentől távol eső szigeten úgy éltek évszázadokon át az állatok, hogy nincs természetes vízforrásuk a sós tengervizet leszámítva. Hogyan éltek akkor túl?

Egyelőre még a tudósok is csak vakarják a fejüket azon kecskék láttán, melyeket a Brazília partjaitól 70 kilométerre lévő Santa Bárbara-szigetről hoztak el. A vulkanikus sziget nagyon aprócska, mindössze 1,5 kilométer hosszú és 300 méter széles, és semmilyen természetes vízforrás nincs rajta.

A sziget

A sziget

Utóbbi az, ami feladja a leckét a szakembereknek, ugyanis a kecskéknek is szükségük van vízre. Az itt élők azonban valahogy mégis megoldották a dolgot immár több, mint 250 éven át, legalábbis ennyit biztosan dokumentáltak.

De hogy kerültek kecskék a mindentől távol eső területre? A magyarázatot a Brazíliát kolonizálók adhatják meg, ők hozták magukkal Európából az állatokat mint táplálékforrást. A telepesek elmentek a szeles és kopár szigetről, a kecskék viszont maradtak, és mint a példa mutatja, vígan éltek.

Most azért kerültek a figyelem középpontjába, mert az állatok elkezdték még inkább megkopasztani az egyébként természetvédelmi minősítésű területet. Úgy döntöttek hát, hogy a populációt áttelepítik, és menet közben kivizsgálják a csodaszámba menő természeti jelenség hátterét. Egyelőre két lehetséges magyarázat tartja magát: vagy hozzászoktatták szervezetüket a sós vízhez, vagy egy olyan, ott honos növényt fogyasztottak nagyobb mennyiségben, melynek magasabb a nedvességtartalma. Bármi is az igazság, a kecskék nagy dolgot vittek véghez folyamatos édesvízforrás nélkül.

A kecskék ráadásul nem csak túléltek, hanem jól éltek. A vizsgálatok szerint a populáció nagyrészt ikerfialásokkal maradt stabil vagy nőtt, ami arra utal, hogy a jószágok egészségesen éltek.

Forrás: Oddity Central
Kép(ek) forrása: Getty Images