
Hosszú ideje közvélekedés, hogy a leggazdagabb emberek sokkal jobban kihasználják a Földet, mint azok, akiknek szerényebbek a lehetőségeik. A szegényebbek szénlábnyoma sok esetben kisebb, mint vagyonosabb társaiké, akik például megengedhetik maguknak, hogy repülővel utazzanak, többet egyenek vagy vásároljanak.
Az eddigi feltételezést immár alá is lehet támasztani, köszönhetően az ETH Zürich egyetemi kutatóinak. Tanulmányukban számokkal, adatokkal támasztották alá, hogy a Föld leggazdagabb tíz százalékába tartozók felelősek a globális felmelegedés kétharmadáért 1990 óta.
Már ez a tény is megdöbbentő, azonban a kutatók itt nem álltak meg. Leírták például, hogy egy átlagos embernél a felső egy százalékba tartozó személy 26-szor többet “tesz” a ritka nagy hőhullámok és aszályok előidézésért, emellett 17-szer nagyobb hatással van arra, hogy kiszáradjon az Amazonas.
A kutatók mérései szerint a fosszilis üzemanyagok égetése, valamint az erdőirtások az elmúlt 30 évben 1,3 Celsius-fokkal melegítették a Föld felszínét, és ebben akkor még nincs is benne, hogy a levegőbe eregetett egyéb szén-dioxid mennyivel forralta bolygónkat.
“Azok az éghajlatvédelmi intézkedések, amelyek nem foglalkoznak a társadalom leggazdagabb tagjainak hatalmas felelősségével, kockáztatják, hogy elszalasszák az egyik legerősebb eszközt, amellyel csökkenthetjük a jövőbeli károkat” – mondta ennek kapcsán Carl-Friedrich Schleussner, a tanulmány egyik szerzője, utalva arra, hogy egyfajta külön klímaadót vethetnének ki a Föld leggazdagabb embereire.