
Velence létezése maga a csoda, de ehhez a csodához szorgos kezek és tervezés is kellett. A város mindig is szimbiózisban létezett az Adriai-tengerrel, ezt pedig folyamatos csatornakarbantartásokkal és -szabályozásokkal oldották meg. A múlt évszázad közepén azonban egy elhibázott talajvíz-kiszivattyúzási döntés miatt a város süllyedni kezdett.
1950 és 1970 között a városközpont kb. 12 centiméterrel alacsonyabbra került, és ugyan a szivattyúzásnak véget vetettek, a süllyedés azóta is tart. Jelenlegi mértéke kb. évi 2 mm, de emellett a tengerszint is emelkedik a klímaváltozás miatt. Mindez egyre gyakrabban okozza az elöntött Velence látványát. Jó ideje dolgoznak a védekezésen a tengerbe épített gátrendszerrel, ám ez sem tökéletes megoldás: a természetes vízmozgást gátló rendszer egyrészt a környék ökoszisztémáját is megborítja, másrészt Olaszország második legnagyobb kikötőjének forgalmát is korlátozza.
Van azonban egy olyan megoldás, mellyel a gátrendszert is elég lenne ritkábban bevetni, és Velence süllyedése is megállítható, sőt, visszafordítható lenne – írja a CNN. Pietro Teatini, a Padovai Egyetem hidrológiai és hidromérnöki docense előállt egy ötlettel, mellyel állítása szerint Velence évtizedeket nyerhetne, amíg elő nem rukkolnak egy még jobb megoldással a város megmentésére.
A velencei gát működés közben (Kép: Simone Padovani/Awakening/Getty Images)
Az ötlet lényegében annyi, hogy az annak idején kiszivattyúzott vizet visszatöltenék egy olyan vízzáró kőzetréteg alá, melyen maga a város fekszik. Első lépésben 12 kutat fúrnának egy 10 km-es sugarú körön Velence körül, melyek csupán 20 cm átmérőjűek, de 600-1000 méter mélyek. Ide a tengerből pumpálnának vizet, ami aztán szép lassan megemeli a várost. A szép lassant komolyan gondolja az ötletgazda, a folyamat ugyanis tíz évig tartana, de a jótékony hatást aztán 50 évig is élvezhetné a hely.
Az ilyesfajta felszínemelés ötlete valós tapasztalatokon alapul. Az olaszok ugyanis megfigyelték, hogy a Pó völgyében a hasonló módon télre eltárolt földgáz szintén megemelte a tájat – ebből kiindulva a víz is megtehetné ezt.
Víz alatt a Szent Márk tér (Kép: Stefano Mazzola/Getty Images)
A dolog egyébként nem lenne olcsó: csak a kisebb és rövidebb, 2-3 éves teszt 30-40 millió euróba (12,1-16,1 milliárd forintba) kerülne, de ha beválna, a nagy rendszer is csupán harmadannyiba kerülne becslések szerint, mint a teljes velencei gátrendszer, mely még mindig nincs kész.