Life Fehér Patrik 2025. 05. 08.

Földi paradicsom lehetne, de gazdátlanul rohad 50 éve

Az egykor virágzó európai üdülőváros egyik napról a másikra kiürült, a lakók mindent maguk mögött hagytak. Az élet csak mostanság kezd visszatérni oda.

Szellemvárosokat világszerte találhat az ember, még a legszebbek közé tartozó európai tengerpartokon is. A legtöbb szellemváros megszületése persze köthető valamilyen eseményhez vagy történéshez, és így van ez Varószia esetében is.

A település Cipruson található, és sok esetben a török nevével Maraşként hivatkoznak rá. Napjainkban ez egy közel üres szellemváros, de fénykorában turistaparadicsom volt hotelekkel, éttermekkel, magyarán szólva mindennel, amit egy tengerparti üdülőközponttól vár az ember.

Ebbe az idilli helyzetbe hozott változást, amikor 1974. augusztus 14-16. között a török hadsereg elfoglalta a várost és azt rögtön tiltott területnek nyilvánította. Az ott élő 15 ezer embert azonnal kitelepítették, a katonák pedig az üres város köré falat emeltek, és megakadályozták, hogy bárki is belépjen. Így lett a népszerű üdülőhelyből a világ egyik leghíresebb és legnagyobb szellemvárosa.

A képre kattintva galéria nyílik!

11 fotó megtekintése

A helyet el is kezdte visszahódítani a természet. A növényzet egyre magasabbra nőtt az épületek között, a gyönyörű homokos tengerparton pedig tengeri teknősök napozhattak külföldi turisták helyett. Részben tehát jó is, ami Varósziával történt, de összességében azért kár, hogy ilyen sors jutott egy virágzó városnak.

Varószia nagyja jelenleg is az enyészeté, de az elmúlt években voltak enyhítések. A megszállt török rész déli határán fekvő város egy részét 2020 októberében megnyitották a látogatók előtt, ami így kedvelt úti célja lett a “Csernobil-turistáknak”, vagyis az olyan embereknek, akik szeretik a lepusztult, rozsdás helyeket megcsodálni. 2024-es statisztikák szerint 1,8 millió ember járt a megnyitott részeken. Később egyébként a homokos partszakasz egy-egy részét is hasznosíthatóvá tették a törökök, így a nyaralóidő beköszöntével régi-új területeken vált lehetségessé a fürdőzés.

Kép(ek) forrása: Getty Images