Life Kovács Miklós 2025. 05. 16.

Így még sosem hallottad a Queen legnagyobb slágerét

Évekig vették fel az előadás részleteit, ami végül így egy százezer ember hangjából összeálló grandiózus kórussá állt össze.

Astrid Jorgensen talán maga sem sejtette, hogy 2017-ben Brisbane-ben egy kocsma színpadán állva világmozgalmat indít. Csak azt akarta bizonyítani, hogy rengeteg ember együtt, kórusban akkor is jól tud szólni, ha nincs zenei előképzettsége vagy egyenesen botfüle van. Az alapötlet működött, a Pub Choir elnevezésű kezdeményzés pedig kikerült a kiskocsma falai közül.

Az alaprecept pofonegyszerű: egy popsláger, egy karizmatikus karmester, rengeteg, sörrel bemelegített torok, a végén pedig egy profi videó, amely szinte azonnal felkerül a közösségi oldalakra. Évről évre egyre többen figyeltek fel a jelenségre, a valódi áttörést azonban 2022 hozta: 1600 vendég énekelte Kate Bush ikonikus „Running Up That Hill”-jét, amelyet a Stranger Things sorozat akkor újra a toplistákra repített.  

Astrid Jorgensen és Waveney Yasso. Fotó: Wikimedia Commons

Astrid Jorgensen és Waveney Yasso. Fotó: Wikimedia Commons

Ma már az éneklős tömegélményt kínáló alkalmakra épít a Pub Choir, ahol olyan zsigeri, emberi kötődésre van lehetőség, mint egy-egy sláger közös üvöltése, profi körülmények között kivitelezve és felvéve. A jegyek Ausztráliában és Új-Zélandon percek alatt fogynak el, jövőre pedig már az Egyesült Államokba, illetve Angliába, Írországba terveznek turnét. 

Legutóbbi nagy dobásuk talán az egyik legismertebb Queen-sláger, a Bohemian Rhapsody monumentális feldolgozása. 2022 óta minden alkalommal felvettek belőle egy-egy sort, így végül 102 974 ember énekhangját gyűjtötték össze egyetlen szám erejéig.

Bohemian Rhapsody – a formabontó sláger

A felvételek 1975 augusztusának végén indultak a walesi Rockfield Studiosban, majd londoni termekben (Roundhouse, Sarm, Scorpio, Wessex) folytatódtak. Három hét alatt 24 sávos magnóra rögzítettek mintegy 180 vokálsávot, hogy megteremtsék azt a „minioperát” amitől ez a szám teljesen egyedi hangulatot kapott. 

3 fotó megtekintése

Mivel majdnem hat perc hosszú volt, nem volt egyértelmű a kiadónál, hogy megjelenhet-e kislemezen, de az együttes ragaszkodott hozzá. Az első helyet érte el a brit slágerlistán, és kilenc hétig volt listavezető, ami a maga idejében rekordnak számított. Mercury halála után, 1991-ben újra kiadták kislemezen, és újra sikereket ért el, az eredeti kiadással ellentétben immár Egyesült Államokban is.

Már megjelenése idején is nagyrészt pozitív kritikákat kapott, több kiadvány év végi listájára felkerült. Idővel az együttes és a rocktörténelem egyik legelismertebb alkotása lett, rendszeresen felkerül a kritikusok „minden idők legjobb dalai” listáira

Kép(ek) forrása: Nyitókép: Anwar Hussein/Getty Images