
A mesterséges intelligenciát számos értelmes és kevésbé értelmes dologra lehet használni. Mindenképp az előbbi kategóriába tartozik az időjárás-előrejelzés, hiszen a minden korábbinál nagyobb adatelemzési képesség és szimulációs teljesítmény birtokában gyorsabban és pontosabban kiderülhet, ha valahol például természeti katasztrófa várható. A területen eddig a Google járt élen, az ő törekvéseikről korábban már beszámolt a First Class:
Nem ők azonban az egyedüliek, akiket érdekel ez a terület. Mint kiderült, a Microsoft is dolgozik a saját rendszerén, melyet Aurora névre kereszteltek. Ez is egy, a mesterséges intelligenciára építő eszköz, és eddig ugyan nem reklámozták, de már veri a napjainkban használt előrejelzési módszereket a légminőséget érintő előrejelzésekben, az időjárási minták és a trópusi viharok terén is.
Mindez most egy, a Nature magazinban publikált tanulmányból derült ki. Az Aurora jelenleg képes arra, hogy tíznapos előrejelzéseket készítsen, és mindezt olcsóbban, pontosabban és gyorsabban is teszi. Ugyanez a helyzet a hurrikánok előrejelzésénél is.
Az Aurorát korábbi időjárási adatokkal tanították meg arra, hogy ismerje fel, mi várható. Eddig azonban mégsem hangoztatta a Microsoft, hogy létezik egy ilyen eszköze, pedig
Ezen felül a csúcsot jelentő európai időjárás-előrejelző ECMWF-modellt is kenterbe verte az esetek 92 százalékában.
Fontos megjegyezni, hogy az Aurora érdemeivel nem csak a Microsoft büszkélkedhet. Egyik kulcsfontosságú előnye, miszerint a előrejelzéseket a bevett módszerekhez képest századannyi számítási kapacitással végzi, főként a kínai Huawei által fejlesztett Pangu-Weather MI-modellnek köszönhető.