Life Kovács Miklós 2025. 05. 29.

Első utazására indul a gyerek? Ezekre figyeljünk!

Fiatalon is alapvetően fontos a pénzügyi tudatosság, az első nyári külföldi túrák, az igazi önálló kalandok során jól jönnek ezek a tanácsok.

Felfedezésre nem indulhatunk fejetlenül, a külföldre utazóknak nem árt néhány fontos pénzügyi és biztonsági tanácsot megfogadni. Elengedhetetlen a feltöltött mobiltelefon és egy érvényes utasbiztosítás is – ezek együttesen segítenek abban, hogy a várva várt nyaralás ne váratlan kellemetlenségek sorozatává váljon.

A középiskolás diákok 17-18 éves korukban elkerülhetetlenül késztetést éreznek arra, hogy barátaikkal, osztálytársaikkal külföldi körutakat tegyenek. Szeretnék felfedezni a világ hazájukon kívüli részét, ami az online utazásszervezés világában nem jelent nagy kihívást.

A fiatalok sokszor nem kérnek segítséget ahhoz, hogy kitalálják és megtervezzék nyári külföldi programjukat. Kiszemelik a városokat, ahová el akarnak jutni, megtalálják a jó szállást és közlekedési lehetőségeket, és irány a nagyvilág! Más kérdés a kaland finanszírozása, mert ebben már nem minden fiatal mozog könnyedén. A készpénz, a bankkártyák biztonságos kezelése nem ördöngösség, de azért figyelni kell ezekre.

Az elővigyázatossági lépéseket az utazás előtt kell megtenni!

Számos tanácsot, javaslatot érdemes megfogadniuk a fiataloknak. Bár a legtöbb országban szinte mindenhol lehet kártyával fizetni, nem árt, ha némi készpénz is van a nyaraló fiatalnál amolyan vésztartalékként, ha esetleg valahol mégsem lehetne kártyát használni. Azonban fontos részletkérdés, hogy az egyes bankok milyen díjakat számolnak fel az ATM-ek használatáért.

A kártyás vásárlások a legtöbb országban ingyenesek, ha azonban forintalapú számlához van rendelve a bankkártya, akkor tudni kell, hogy az adott országban történő devizás fizetés során a bank a saját árfolyamán váltja át a vásárlás összegét.

Bár a tranzakciót forintban vonják le a számláról, a kártyatársaság euróban vagy dollárban számol, a Mastercard például euróban. Ha pedig a helyi pénznem ettől eltérő, akkor még egy extra devizaváltás is jön vásárláskor, ezzel is emelve a végösszeget.

Nem mindegy a pénznem

Ilyenkor először helyi devizából euróra vagy dollárra váltják át a vásárlás összegét, majd a bank ezt váltja át a számla devizanemére, a leggyakrabban forintra. Érdemes ezért tisztázni, hogy a külföldi vásárlásnál használt kártya milyen árfolyamon váltja a devizákat. Ez mind a fizikai bankkártyás, mind az okoseszközös fizetéseknél fontos tényező lehet.

Tanácsos emellett megnézni a bankkártyás vásárlásokra beállított limiteket, mert külföldön nagyobb összegű kiadásokra is sor kerülhet.

Ugyanígy kulcskérdés külföldi utazásnál az utasbiztosítás, amely baj esetén nagyon jelentős kiadástól mentheti meg a fiatalt és persze a családot. Egy baleset vagy egy sürgős orvosi vizsgálat költsége sokszorosa lehet a biztosítás díjának.

Mindig legyen töltő!

Azok a fiatalok, akik szinte csak az okostelefonjukkal fizetnek, figyeljenek arra, hogy az mindig fel legyen töltve, lemerült telefonnal ugyanis nem tudnak majd fizetni. Másként: a digitális fizetési megoldások, például az okostelefonra letölthető pénztárcák használata egyre elterjedtebb, ezeknél pedig különösen fontos a készülék folyamatos működőképessége.Az igazán körültekintő utazók pedig a biztonság kedvéért magukkal vihetik a fizikai bankkártyájukat is.

Ezek is azt erősítik, hogy az elővigyázatossági lépéseket nem az utazás közben, hanem még indulás előtt kell megtenni – beleértve a megfelelő készpénz- és kártyahasználat, a valutaváltás, az utasbiztosítás és a technikai eszközök működésének megtervezését is.

Forrás: K&H Bank
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images/martin-dm