
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH) általában korosodó férfiaknál fordul elő. Az esély rá az életkor előrehaladtával folyamatosan nő. Egyes statisztikák szerint a 40 éves férfiak közel 20 százalékánál mutatható ki a BPH, a nyugdíjas éveikben járóknál pedig ez az arány már többszörösére nőhet. A tudomány jelenlegi állása szerint kialakulásában egyrészt a férfi nemi hormonok termelődésének csökkenése és az időskori anyagcsereváltozások egyaránt szerepet játszanak.
Hogyan ismerhető fel a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás? Ez az állapot nem egyik napról a másikra alakul ki, hanem lassan, alattomosan jelennek meg a tünetei. Pont annyira lassan, hogy a férfiak hozzá is szoknak. Leggyakoribb tünete a gyakran visszatérő vizelési késztetés, amely főként éjszaka válik igazán zavaróvá. Gyakori, hogy a pisilés megkezdése nehézségekbe ütközik. Emellett előfordul a vizelet gyenge vagy időszakosan megszakadó áramlása, illetve az a kellemetlen érzés, hogy a húgyhólyag nem ürült ki teljesen. Esetenként utócsepegés és sürgető vizelési inger is tapasztalható.
A hormonális változásokon felül akadnak olyan életmódbeli „rizikófaktorok”, amik hozzájárulhatnak a kialakulásához. Ezek közé tartozik a mozgásszegény életmód, a rendszeres dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás, de az egészségtelen étrend is előidézheti. Az elhízás, a magas zsír- és cukortartalmú étrend, a cukorbetegség és a magas szérumlipidszintek növelhetik a BPH kialakulásának kockázatát.
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás elsősorban tünetileg kezelhető, szinten tartható. Ebben fontos szerep hárul a növényi eredetű hatóanyagokra, amelyek között megkülönböztethető egy „prémium” csoport, vagyis azok köre, amikkel kifejezetten hatékonyan lehet szembeszállni a BPH-val. A tudományosan vizsgált, magas minőségű gyógynövények és a hialuronsav támogatást nyújthatnak a prosztata egészségének megőrzésében.
Ezek közé tartozik a szabalpálma és a tökmagolaj, amely a tesztoszteron anyagcserét befolyásolja. A kisvirágú füzike, amelyet a legtöbbször gyógytea formájában szoktak fogyasztani, ugyancsak ilyen kedvező tulajdonsággal rendelkezik, de kiváló antioxidáns, ráadásul hozzájárul a prosztata normál működésének fenntartásához is. A csalángyökér gyulladáscsökkentő és vizelethajtó hatású, éppen ezért támogatja a prosztata egészségének fenntartását.
A BPH kezeléséhez holisztikus gondolkodásra van szükség, vagyis a többféle tünet megszüntetése érdekében gyakran több hatóanyag segítségét is igénybe kell venni. Ily módon azonban megőrizhető az a fajta életminőség, ami a BPH kialakulása előtt megvolt, emellett pedig megelőzhető a tünetek súlyosbodása.
A Proxelan végbélkúp helyi hatású, tökmagolajat tartalmazó orvostechnikai eszköz a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás okozta vizelési zavarok kezelésének kiegészítésére. A prosztata közelében hat, vagyis ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A harmincdarabos kiszerelés vény nélkül elérhető a hazai patikákban. A kezelés ismételhető és akár tartósan is alkalmazható.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!