
Javában zajlik már a wimbledoni tenisztorna, a sportág egyik legnagyobb presztízzsel bíró eseménye. A három héten lejátszott rengeteg meccsen rendesen fogy a teniszlabda, évről évre kb. 50 ezret használnak el a játékosok.
De mi lesz a kibolyhosodott, elhasznált játékszerekkel? A legtöbb megy a kukába, és remélhetőleg újra tudják hasznosítani, azonban egy részük biztosan segített már az állatvilágnak is. A torna szervezői ugyanis még az ezredforduló elején összefogtak természetvédőkkel, akiknek elhasznált labdákat adományoztak.
Ezekbe lyukat fúrva meg is született a tökéletes otthon az Egyesült Királyság legkisebb emlősének, a törpeegérnek. A rágcsálóra rengeteg nagyobb állat vadászik, olyannyira, hogy kicsit túl sok is az ellensége. Nem jó viszont, ha kipusztul, mert akkor oda a ragadozók elesége.
Mivel az egér csak a magas fűben tudott úgy-ahogy elbújni, jól jött nekik az extra védelem, melyet a kifúrt labdák nyújtanak. Ezek többségét 75-150 cm magasra, rudakra erősítve helyezték el, így az apróságok jobban be is tudják látni környezetüket.
Hogy a dolog mennyire jó hosszú távon, az azért kérdéses. A teniszlabdák ugyanis műanyagot tartalmaznak, és egy 2013-as áradás meg is mutatta, hogy nem biztos, hogy a legjobb csak úgy a természetbe kipakolni őket. Legyünk azonban jóhiszeműek, vélhetően ezt is figyelembe vették annak idején.
Talán David Attenborough-t kellene minderről megkérdezni, aki mindkét világban otthon van. Neki köszönhetjük például azt is, hogy sárga a teniszlabda! Ha nem tudod, miért, olvasd el erről a First Class korábbi cikkét: