Life Fehér Patrik 2025. 07. 05.

8 érdekes tény a világ leghíresebb bringaversenyéről

Július 5-én rajtol a Tour de France 2025-ös kiadása, ennek kapcsán hoztunk nektek néhány érdekességet a francia kerékpáros körversenyről.

A Tour de France-t aligha kell bemutatni bárkinek. A francia kerékpáros körverseny évszázados múltra tekint vissza, és mindenki hallott már róla, még akkor is, ha nem követi nyomon a sportokat. Természetesen 2025-ben sem marad el a megmérettetés – ez lesz a 112. kiadás.

Cikkünk megjelenésének napján már nyeregbe is pattannak a bringások, ennek apropóján pedig hoztunk is nektek nyolc érdekességet, melyekből néhányon biztosan meg fogsz lepődni!

6 fotó megtekintése
  1. Tegyük tisztába, mi vár a versenyzőkre: az idei táv 3338,8 km, szokásos módon 21 szakaszra osztva. Ebből a legrövidebb egy 10,9 km-es időfutam, ahol mindenkit egyenként indítanak. A leghosszabb szakasz 209,1 kilométer. A 21 szakasz alatt a mezőny bejárja Franciaország 11 régióját, Lille-ből indulva a párizsi befutóig.
  2. A rajtnál 23 csapat 184 versenyzője várja majd az indítás jelét, ez csapatonként nyolc bringást jelent. Ők nem egyetlen kerékpárral nyomják le a három hetet: legalább három országúti kerékpár áll rendelkezésükre, míg az időfutamokra fejenként minimum 2-2 aerodinamikus időfutam-kerékpárt kapnak. Gyors matek után kijön egy majdnem ezres bringaszám, ráadásul ezek nem a legolcsóbbak: összértékük 13 millió euróra (5,18 Mrd Ft) tehető.
  3. A három hét alatt átlagosan 123 900 kcal tápértékű élelmiszert fogyasztanak a bringások fejenként. Durva mennyiség ez, kb. háromszorosa annak, amire egy egészséges felnőttnek ugyanennyi idő alatt szüksége lenne. Az elhízástól jelen esetben természetesen nem kell tartani.
  4. Talán az evésnél is fontosabb a hidratáció. A csapatok átlagosan 2000, legtöbbször egyszer használatos kulaccsal érkeznek a versenyre. Ez a teljes mezőnyre vetítve 46 ezer darab! Többségük mégsem a kukákban végzi, hanem az út szélén álló rajongóknál…
    Kép: LB/Tim De Waele/Corbis via Getty Images

    Kép: LB/Tim De Waele/Corbis via Getty Images

  5. …akikből úgy nagyjából 12 millió van a három hét alatt. Nem csoda, hogy a közvetítésben gyakran látni a nézők küzdelmét a bringás ereklyéért. A 12 milliós szám egyébként a maga nemében rekord. Még ha elosztva is, de egyetlen más sporteseményen sincsenek ennyien, ráadásul egy teljesen ingyenes programról van szó.
    Kép: Julien Goldstein/Getty Images

    Kép: Julien Goldstein/Getty Images

  6. A Tour de France komoly készültséget igényel a teljes országtól. Ennek talán a legjobb példája, hogy a 3338,8 kilométeren ilyenkor 28 ezer ideiglenes közlekedési táblát helyeznek ki. Egy részük a bringásokat, míg más részük a közúti forgalmat informálja.
  7. Tour a városban? Tuti telt ház a hotelben! A mezőny a három hét alatt szinte minden nap máshol alszik. A 23 csapat bringásai és egyéb kisegítői, valamint a szervezők 210 szállodában 40 ezer vendégéjszakát töltenek el.
  8. Hány győztese van a Tour de France-nak? Attól függ. Napjainkban már egyre több díjat osztanak, de az alábbiak a legfontosabbak:
    • sárga trikó: az összesített időeredmény alapján a legjobb eredményt elérő kerékpáros, az abszolút győztes öltözete
    • zöld trikó: az a kerékpáros, aki az előre kijelölt sprintszakaszokon a legtöbb pontot bezsebeli. Gyűjthetőek pontok (többnyire sík) befutóknál, valamint szakaszok közben, ún. részhajráknál is
    • pöttyös trikó: a hegyek legjobbja kapja. Hasonlóan a sprintekhez, itt is pontgyűjtés megy, a különböző nehézségű hegyekért különböző pontszámok zsebelhetőek be
    • fehér trikó: az összesített időeredmény alapján a legjobb 26 év alatti bringásnak jár.

2024 legjobbjai: Remco Evenepoel a fehér trikóban, pöttyösben Richard Carapaz, zöldben Biniam Girmay és sárgában Tadej Pogacar (Kép: Jean Catuffe/Getty Images)

Forrás: Eurosport
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Jean Catuffe/Getty Images