
Ha nyár, akkor jó idő, strand, fesztiválok – Hollandiában pedig csatlakozik a sorhoz a fierljeppen nevű sport is. Lehet, hogy még nem hallottál erről, de több mint valószínű, hogy láttál már arról felvételt, ahogy egy ember egy rúddal nekifut egy vizes résznek, és próbál rajta átlendülni úgy, hogy menet közben még a rúdon is mászik felfelé. Ha minden jól megy, akkor ezzel átjut a túlpartra, ha nem, akkor jön a csobbanás.
A csatornákkal szabdalt Hollandiában egykor ez a mindennapi közlekedés részét képezte – igaz, a középkor végén, az újkor elején leginkább csak átlendültek az emberek a vízfolyásokon botjukkal. Sportággá valamikor a 18. században fejlődhetett az egyedi közlekedési mód, nagyjából olyan módon, hogy a fiatal földművesek fogadtak, hogy kinek milyen messziről sikerül átlendülni a csatornákon. A fierljeppen mint sport első említéséig egyébként 1767-ig kell visszamenni.
Azóta persze sokat fejlődött a dolog. Kialakult a sportszabályzat is, a rúd már nem fából, hanem karbonból készült és 12 méteres, a játékosok rendes pályán futhatnak neki a csatornának, érkezéskor pedig a kemény túlpart helyett homokpad tompítja az eséseket. A fierljeppen főleg a férfiak sportja, de akadnak azért nők is a mezőnyben. Profinak nem kell lenni hozzá, a legtöbben a hétköznapi munka mellett, hobbiból űzik ezt a sportot.
Ha van a sportágnak legendája, az Jacob de Groot, aki a sportág tradícióját egy személyként meg is testesíti azzal, hogy maga is földműves. “Ez egy tipikusan holland sport. Szerintem a világ többi részén nincs ennyi csatorna és talán nem is olyan őrültek az emberek” – fogalmazott. Ő egyébként az abszolút rekorder is 2017 óta egy 22,21 méteres ugrással.