
Miért nem szeretjük a hétfőt? Magától értetődő válasz lenne, hogy az újrakezdődő munkahét miatt. Oké, de Garfield, a képregények macskája is utálja ezt a napot, pedig ő nem dolgozik – és ezzel nem csak ő van így, hanem sok ember is, függetlenül attól, hogy dolgozik-e vagy sem.
Többek között erre mutatott rá a Hongkongi Egyetem friss kutatása. A tanulmány legnagyobb felfedezése azonban nem ez, hanem az, hogy lényegében belénk van kódolva ez a reakció a hétfői napokra, és ez egészen konkrétan meg is figyelhető a hormonok szintjén.
A kutatásban részt vevő egyik professzor szerint a hétfők egyfajta kulturális stressz-erősítőként működnek, és egyes felnőtteknél ez akár több hónapig tartó hatást okozhat. “Ez nem a munkáról szól, hanem arról, mennyire mélyen gyökeresedtek bele a hétfők a stressz-fiziológiánkba, még azt követően is, hogy az ember már nem dolgozik” – fogalmazott Tarani Chandola, az egyetem munkatársa.
A szakemberek 3511, 50 évnél idősebb embert figyeltek hosszú távon, figyelve a hétfői stressz-szintjüket, de hajmintáikat is elemezték, figyelve bennük a stresszhez köthető kortizol- és kortizonszinteket. Hamar összefüggést is találtak: akik magasabb szintű szorongásról számoltak be hétfőnként, azoknak a haja is jelezte ezt. Az is bizonyítást nyert, hogy ennek nincs köze a munkához, dolgozó és nem dolgozó embereknél egyaránt megfigyelték ezt.
Hogy a tartós stressz miért nem jó, és mit tehetünk ellene, arról itt írtunk korábban: