
A szigetország tudósai elképesztő internetsebesség-rekordot állítottak fel: több mint 125 000 gigabájtot tudtak továbbítani másodpercenként, ráadásul közel 1800 kilométeren át. Ez nagyjából 4 milliószor gyorsabb, mint az Egyesült Államok átlagos szélessávú internetkapcsolata.
Hogy érzékeltessük: ezzel a sebességgel nagyjából 4 perc alatt letölthetnénk az egész Internet Archívumot, ami a világháló egyik legnagyobb digitális gyűjteménye. A Netfix teljes filmtárát mondjuk 1 másodperc alatt töltené le.
A japán Nemzeti Információ- és Kommunikációtechnológiai Intézet (NICT) kutatói egy teljesen új típusú optikai kábelt fejlesztettek ki. Ebben 19 szál fut párhuzamosan — mindez egy olyan vékony vezetékben, ami nem vastagabb, mint a jelenleg is használt szimpla optikai kábelek (alig 0,127 mm). Ez azért hatalmas előrelépés, mert így a meglévő infrastruktúrát is fel lehet majd használni a jövőben a jóval több adat átvitelére.
A kutatók már 2023-ban is közel hasonló adatsebességet értek el, de akkor csak harmadekkora távolságon. Most a legnagyobb kihívás az volt, hogy minimalizálják a hosszú távon fellépő adatveszteséget, illetve megfelelően erősítsék a jelet. Végül a tesztek során a jelet 21-szer erősítették, mire elérte a vevőt 1800 km után.
A kutatás eredményeit idén áprilisban mutatták be a San Franciscó-i optikai kommunikációs konferencián. A szakemberek szerint ez a rekord fontos lépés a nagy kapacitású, hosszú távú optikai hálózatok felé, amikre egyre nagyobb szükség lesz a globális adatforgalom robbanásszerű növekedése miatt.
A japán csapat következő célja, hogy a “laboratóriumi” bravúrból gyakorlati megoldást faragjanak, ami a telekommunikációs hálózatokban is alkalmazható lesz. Könnyen lehet, hogy néhány évtized múlva ez az áttörés hozza el nekünk a villámgyors, akár terabites otthoni internetet — és mindezt a meglévő kábelek segítségével.