
Az emberiség évezredek óta élvezi a fürdőzés örömeit. Már az ókori civilizációk is építettek fürdőket, amelyeket nemcsak tisztálkodásra, hanem társadalmi és gyógyászati célokra is használtak. A görögök például Kr.e. 5. században közösségi fürdőket használtak, ahol sportolás után tisztálkodtak és megpihentek. Az ókori Egyiptomban pedig Kr.e. 2000 körül épültek fürdőházak, ahol nagy figyelmet fordítottak a tisztálkodásra.
A termálvizek nem csak a megtisztulás élményét adják. Az ilyen gyógyvizek számos kedvező hatást rejtenek a férfiak számára, különösen a bennük található ásványi anyagok miatt. A meleg víz támogatja a vérkeringést, ezáltal javítja a szív- és érrendszer működését, csökkenti a stresszt, nyugtatja az idegrendszert, emiatt hozzájárul a jobb alvásminőséghez. Kedvező hatással lehet az ízületi panaszok enyhítésére is, hiszen segíthet a gyulladások mérséklésében.
Manapság számos gyógyfürdőben vagy wellness-részlegen működik tradicionális finn szauna. Mindez nem a véletlen műve, hiszen a száraz hőterápia is számos előnnyel jár. A termálvízhez hasonlóan stresszoldó hatású, de ennél is fontosabb, hogy a magas hőmérséklet serkentheti az immunrendszer működését, ami hozzájárul a védekezőképesség növeléséhez. Mindemellett fájdalomcsillapító hatása is van. A meleg hatására az erek kitágulnak, ami javítja a vérkeringést, és elősegíti az oxigén- és tápanyagellátást az érintett testrészeken.
Traditional Japanese hot spring bath with wooden water spout and warm ambient lighting
Ahogyan az élet legtöbb területén, úgy itt is számít a mértékletesség. Kétségtelen, könnyen benn tudja magát felejteni az ember, főleg, ha illóolajokkal dobják fel a szauázás élményét. A finn szaunázás ajánlott időtartama függ a tapasztalattól és az egyéni érzékenységtől. Kezdőknek általában 5-8 perc ajánlott, de a haladók akár 10-15 percig is benn maradhatnak. A teljes szaunázás általában 3-4 fordulóból áll, és körülbelül másfél órát vesz igénybe, beleértve a pihenőidőket és a hűsítést. Szaunázás után mindig ajánlott egy hideg vizes zuhany vagy merülőmedence, majd legalább fél óra pihenés, hiszen a szervezetnek vissza kell állnia a normál hőmérsékletre.
Amennyiben valaki rajong a fürdőzésért, akkor érdemes egyszer próbát tennie egy tradicionális japán Onszen-fürdővel. Ezek olyan fürdőkultúrát képviselnek, amely miatt egyedülállónak számítanak a világon. Komoly etikettjük van, mert megkövetelik például az előzetes és alapos tisztálkodást, mielőtt valaki belépne a közös medencébe, emellett az ilyen fürdőkben általában meztelenül kell fürödni, a fürdőruha nem megengedett. Hogy miért van ez így? A japán kifejezés „hadaka no tsukiai”, vagyis a meztelen találkozás jelensége keresendő ebben. Ilyenkor mindenki egyenlő, legyen szó cégvezetőről, biciklis futárról vagy tanárról. Ezt tiszteletben kell tartani ezekben a fürdőkben. Kerülni kell továbbá a hangos beszédet, és a tetoválásokat is javasolt eltakarni, mert Japánban általában csak a jakuzák, tehát a helyi maffiatagok viselnek tetoválásokat.
Az Onszenek a legtöbbször természeti környezetben, általában hegyek között, festői helyeken találhatók, ezért a fürdőzés vizuális élményként is hathat. Képzeld el, ahogyan egy festői hegyvidéki tájban gyönyörködsz, közben gőzölgő forró vízben pihengetsz, miközben a madarak csicsergése és a bambuszerdő susogása kíséri az ellazulás pillanatait! Jól hangzik, ugye? Ráadásul ez még a testedre is jó hatással van. A vízben található ásványi anyagok, így például a kén- és nátrium-klorid segíthet a fájdalom enyhítésében, javítja a vérkeringést, és támogatja a bőr egészségét.
Természetesen nem kell Japánig utazni, ha élvezni szeretnénk a gyógyvizek áldásos hatásait. Hazánk híres a termálvizeiről, így például Mezőkövesden a Zsóry-gyógyfürdőben, illetve Hajdúszoboszlón kénes gyógyvizekben lehet ücsörögni, míg Bükfürdőn és Hévízen a mozgásszervi panaszok kezelésére alkalmas termálvizekben relaxálhatunk. Budapesten sincs hiány gyógyfürdőkből: a Széchenyi fürdő például ásványi anyagokban gazdag gyógyvizet kínál a pesti oldalon, a budai forrásokból pedig a Gellért, valamint a Rudas gyógyfürdő táplálkozik. Ha valaki szeretne egy kicsit távolabb lenni a turisztikailag frekventáltabb fürdőktől, akkor javasoljuk a Csillaghegyi fürdő wellness részlegét, ahol finn szauna is van helyben, egyedi szaunaszeánszokkal.
A szaunázás, valamint a gyógyvízben való fürdés segíthet az egyik legnehezebben kezelhető férfibaj, a krónikus kismedencei fájdalom szindróma (CPPS) kezelésében is. A meleg hatására ugyanis az izmok ellazulnak, ezáltal csökkenhet a medencefenék izmainak feszülése, ami gyakran felelőssé tehető az alhasban jelentkező fájdalomérzetért. A hő hatására pedig az erek kitágulnak, elősegítve ezáltal a gyulladás csökkentését, valamint a szövetek regenerációját. A nedves vagy száraz hőterápiával hosszabb időre búcsút mondhatunk az olyan jellegzetes CPPS-tüneteknek, mint például a fájdalmas vizelés, a fájdalmas ejakuláció, valamint a fájdalom jelentkezése a kismedence, az alhas, vagy a gát környékén.
A gyógyvízben való fürdőzés, valamint a finn szaunázás nemcsak a testet lazítja el, de a lelket is. Egy remek helyszínválasztással pedig kiváló vizuális élményben lehet része a férfiembernek. Az okostelefonodat hagyd inkább biztonságos helyen, hiszen a szaunázás és a fürdőzés lehetőséget teremt a lelassulásra és feltöltődésre is.
A Proxelan végbélkúp helyi hatású, tökmagolajat tartalmazó orvostechnikai eszköz a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás okozta vizelési zavarok kezelésének kiegészítésére. A prosztata közelében hat, vagyis ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A harmincdarabos kiszerelés vény nélkül elérhető a hazai patikákban. A kezelés ismételhető és akár tartósan is alkalmazható.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!