Kétévente Lyon válik a világ gasztrofővárosáva a világhírű Bocuse d’Or szakácsversenynek köszönhetően. A legnagyobb presztízsű nemzetközi megmérettetésre összegyűlnek a legjobb szakemberek a névadó Paul Bocuse séf szülővárosában, hogy eldöntsék, ki közülük a legjobb az adott évben.
Idén a magyar csapat csúcsot jelentő harmadik helyen zárt, hazánkat Dalnoki Bence, a novemberben immár két Michelin-csillaggal értékelt Stand Étterem sous chefje képviselte, akinek munkáját Nyikos Patrik segítette commis-ként (segéd). A coach feladatait Széll Tamás látta el, míg a csapat elnöke Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke volt.
A munka dandárját végző Dalnoki és Nyikos Budaörsön a magyar közönség előtt is megvillantotta a világelitbe tartozó tudását, és újra elkészítették azokat a fogásokat, amiket Lyonban is tálaltak.
A döntőben hagyományosan két ételt kell elkészíteniük a csapatoknak: egy látványos tálat, amelyet először egyben, majd tányérra tálalva kell prezentálni, valamint egy eleve tányérra készült fogást. A táltéma kötelező alapanyagai idén az ördöghal, a fekete kagyló és a Szent Jakab-kagyló voltak, formabontónak bizonyult azonban a tányértéma, a csapatoknak ugyanis gyerekmenüt kellett készíteniük 15 személyre. A fogások mindegyikében szerepelnie kellett a sütőtöknek, az előételnek vegánnak kellett lennie, a főételben pedig kötelezően tojás is szerepelt.
Dalnoki Bence felidézte, hogy a tányértéma azért is jelentett érdekes kihívást, mert a menüben három fogást is el kellett készíteniük, benne desszerttel, ami ritkán szerepel a versenyfeladatok között. Gyerekmenüjük koncepciójának lényege az volt, hogy kedvet csináljon az egészséges étkezéshez – jegyezte meg.
Dalnoki Bence elmondása szerint a gyerekmenüben nem, a haltálnál azonban felhasználtak magyaros motívumokat és olyan jellegzetes alapanyagokat, mint a fűszerpaprika, a tokaji édes bor és mustecet, illetve a hagyományos magyar házikenyér. Mint az MTI-nek elmondta, a Bocuse d’Or zsűrije némileg magasabb pontszámmal értékelte a magyar csapat által megálmodott gyerekmenüt, mint a haltálat, leginkább a desszertet kiemelve.
“Pár év érés hiányzik talán, hiszen még mindig nagyon fiatal vagyok” – jegyezte meg a séf, aki azt is elárulta, hogy a Bocuse d’Or következő kiírásán nem indul, de tervei szerint később még újra megméreti magát a világversenyen. Kiemelte, hogy több versenyfogás az étterem menüjére felkerülve a szélesebb közönség körében is népszerű.
A Bocuse d’Oron az elmúlt években indult magyar csapatok fogásainak receptjeiből tavasszal kötet is megjelenik, amely az ételek újragondolásait is tartalmazza majd. A világversenyen bronzéremmel kitüntetett séf bejelentette: mentorprogramot indít, melynek során eddig összegyűlt tapasztalatainak átadásával szeretné támogatni a jövő magyar szakácsgenerációját.
Képek: MTI/Balogh Zoltán