Magic Fehér Patrik 2023. 04. 13.

Csillaghullás megrendelésre? Már ilyen is van!

Egy japán startup nagyon közel áll ahhoz, hogy olyan műholdakat állítson Föld körüli pályára, melyek segítségével mesterséges meteorok ragyoghatják be az éjszakai eget.

Mindig is nagy figyelem övezte, amikor meteorok léptek be az űrből a Föld légkörébe, fényt csempészve a sötét éjszakába. Már a középkorból is vannak feljegyzések a jelenségről, napjainkban pedig emberek ezrei indulnak meg augusztus elején a mesterséges fénnyel beterített városokból a kevésbé fényes területek felé, hogy gyönyörködhessenek a csillaghullásban.

Egy hullócsillag észrevételéhez számos körülménynek össze kell állnia – legalábbis jelenleg. Változtatni kíván azonban a helyzeten egy japán startup: az ALE azt tervezi, hogy műholdakat állítanak bolygó körüli pályára, melyekből kb. 1 cm-es apró kőzetdarabokat löknének a Föld felé. A pici kavicsok a légkörbe történő belépéskor pont úgy néznek ki majd a tervek szerint, mint a hullócsillagok, azzal a különbséggel, hogy lassabbak lesznek, azaz tovább lehet őket majd megfigyelni. Emellett állítólag fényesebben is ragyognak majd valódi társaiknál.

A startup látványterve San Francisco felett

A startup látványterve San Francisco felett

Az efféle meteorzáport meg lehet majd rendelni, a keringő műholdak pedig bárhol, bármikor képesek lesznek hullócsillagokat varázsolni, melyeket 100 kilométeres zónán belül bárhonnan lehet látni. Tény, hogy így emlékezetessé lehet tenni például egy randit, de az oktatásban is látványos demonstráció lehet egy ilyen meteorzápor – el tudjuk képzelni a megrendelők potenciális körét.

Az ALE már egy évtizede dolgozik egyébként az ötletén, a megvalósításnak sokáig leginkább a bürokrácia útvesztője állta útját. A dolgok azonban az utóbbi időben felpörögtek: a jelenlegi tervek szerint az első bemutatójukra 2025-ben kerülhet sor.

Forrás: ALE/PRNewswire
Kép(ek) forrása: ALE/PRNewswire