Egyes szakértők szerint Földünk legégetőbb problémája az ivóvízhiány, amelyre mihamarabb megoldást kell találni. Nem hiába dolgoznak már évtizedek óta a kutatók a tengerek és óceánok vizének hatékony ivóvízzé alakításával.
A só kivonása a tengervízből jelenleg komoly energiabefektetéssel párosul, amely mind környezetvédelmi, mind gazdasági szempontból súlyos probléma. Vannak olyan szerkezetek, amelyek megújuló energiát használva készítenek a sós vízből ihatót, de ezek nagyon lassan működnek.
A legtöbb tengeralattjáró rendelkezik desztilláló berendezéssel, amely a tengervízből édesvizet készít. A desztilláló egység a tengervizet gőzzé alakítja, amelyből így kiválik a só, majd a vízgőzt egy édesvízgyűjtő tartályba hűtik vissza. Egyes tengeralattjárókon a lepárlók akár 150 ezer liter édesvíz előállítására is képesek naponta. Ezt a vizet főként elektronikus berendezések hűtésére és a személyzet vízellátására használják. Igen ám, de egy tengeralattjárót ellátni édesvízzel minden, csak nem gazdaságos, máskülönben már rég sósvízből készített ivóvizet palackoznának világszerte.
Az MIT (Massachusettsi Műszaki Egyetem) mérnökei most erre a problémára álltak elő egy új eszközzel, amely igen hatékonynak bizonyul.
Az új eszköz napelemek segítségével működik és a víz az áramlatokhoz hasonlóan, örvényként kering benne. Ez a mozgás a nap melegének köszönhetően elkezdi párologtatni a vizet – amelyből így kiválik a só – a pára pedig ezután egy tartályban csapódik le iható víz formájában.
Az MIT szakemberei szerint a találmány vízhozama lepipálja az eddigi összes eszközt, amely passzív elven működik. A bőröndnyi készülék állítólag óránként 4-6 liter ivóvizet képes előállítani, amely egy nap alatt durván 48 embernek elegendő mennyiség. Ha ezt a jövőben stabilan tudja hozni az eszköz és még fejlesztik, akkor mondhatjuk, hogy olcsóbban állít majd elő vizet, mint amelyik a csapból folyik.