Mit tehettünk, eddig, ha felmerült a cukorbetegség gyanúja? Elsétáltunk a háziorvoshoz (esetleg egy laborba) vagy kézbe vettünk egy otthoni vércukorszint-mérőt, és annak segítségével állapítottuk meg, kell-e aggódni. A lényeg, hogy mindkét esteben a vérünket kellett adni az eredményhez. Ezen változtathat a jövőben a Kick Labs biotechnológiai vállalat mesterséges intelligenciával felvértezett applikációja.
– olvasható a Mayo Clinic Proceedings: Digital Health című folyóiratban.
forrás: KSH, Magyar Diabetes Társaság
A tesztelés végső fázisában 267 fő vett részt; közülük 192 fő nem volt cukorbeteg, míg 75 fő igen. Mindenkit arra kértek, hogy egy előre meghatározott szöveget olvassanak fel a telefonjuknak, és rögzítsék is azt, naponta maximum hat alkalommal, két héten keresztül. A szöveg a beszéd gyorsaságától függően 6-10 másodperces volt. Több mint 18 ezer hangfelvétel elemzése után kiderült, hogy számos akusztikai jellemző eltér a cukorbetegek és a nem cukorbetegek beszédében. Ezek a különbözőségek az emberi fül számára felismerhetetlenek, nem úgy a csúcsmodern szoftvernek.
A biotechnológiai vállalat egy olyan, mesterséges intelligenciával támogatott applikációt fejlesztett ki, amely a “páciens” életkora, neme, magassága és súlya figyelembe vételével elemzi a hangokat:
Ez az arány nem marad el a jelenleg alkalmazott otthoni és/vagy laboratóriumi tesztek 85–92 százalékos pontosságától.