Igencsak érdekes jövőt prognosztizál az Amerikai Csillagászati Társaság. A szervezet tagjai olyan tudósok, akik gyakorlatilag az eget kémlelve, a távoli csillagok, naprendszerek és egyéb látványosságok megfigyelésével, elemzésével próbálják összerakni, hogyan működik a világegyetem, mi történt eddig és mi fog ezt követően történni.
Dolguk nem egyszerű, az utóbbi évtizedekben a technológia fejlődése jelentősen megnehezítette a megfigyeléseket. A probléma az, hogy az űrt is “teleszemetelte” az ember: bolygónk környéke a valódi szemét mellett tele van műholdakkal, egymásnak ütköző ember alkotta tárgyak törmelékével, valamint különféle rádió- és elektromágneses jelekkel, melyek szintén rontják az erre alapuló megfigyelési eszközök észlelési lehetőségeit.
Mindezt tetézi egy új problémaforrás is. Mint írják, szeretnék, ha szabályoznák az űrhirdetések piacát, melyek fényt bocsátanak ki, és az ilyen eszközökön megjelenített kiírás majd a földről, szabad szemmel is látható lesz. A sci-fi mozikba illő elképzelést azzal igyekeztek alátámasztani, hogy egy orosz cég, az Avant-Space Systems már meg is alkotta egy hirdetőműhold prototípusát.
Vajon életképes lesz az űrreklámok ötlete vagy kudarcra van ítélve? Hogyan teljesítenek majd a jogi szkanderpárbajokon az ebbe belevágó cégek? Érdekes lesz mindezt látni, mi viszont azért azt is reméljük, hogy egy darabig zavartalanul kémlelhetjük a csillagos eget éjjelente.