Immár 16. alkalommal rendezték meg az Environmental Photographer of the Year nevű versenyt, amelyen profik és amatőrök egyaránt indulhatnak. Egyedül a téma fix: valami olyan dolgot kapjanak lencsevégre, mely a környezetünkkel, annak sérülékenységével kapcsolatos, és hívja fel ezekre a problémákra a figyelmet.
A megmérettetés egy brit jótékonysági szervezethez köthető, amely nemzetközi szinten foglalkoznak azzal, hogy felhívják a figyelmet a víz és egyéb természeti erőforrások fenntartható felhasználására. Fotópályázatuk mögé beállt a Nikon is, méreteit pedig jól mutatja, hogy 159 országból érkezett pályamű.
Idén hat kategóriában hirdettek győztest: a nagydíj mellett elismerték a legjobb 21 éves vagy annál fiatalabb fotóst, a leginkább gondolkodásra késztető alkotást, volt egy kategóriája az “helyreálló természetnek” is. Az egyik kategória az ajtónkon kopogtató globális felmelegedésre hívta fel a figyelmet (Keeping 1.5 Alive), míg a hatodik kategória üzenete az volt, hogy a fotósok megmutassák, hogyan alakult át már napjainkra is természet a klíma- és környezetváltozás következtében (Adapting for Tomorrow).
A legfiatalabb nyertes 17, a legidősebb 70 éves volt, több díjazott pedig olyan helyeken él, melyeket fokozottan érint a klímaváltozás, ilyen például Banglades, India vagy Argentína. Mindegyikük 5 ezer fonttal (2,18 millió forinttal) gazdagodott, valamint a fiatalok kategóriagyőztese egy fényképezőgépet is kapott két objektívvel.
A fődíjat Maurizio di Pietro nyerte Olaszországból. A profi fotós a Torinói Egyetemen fotózott egy kísérletet, melyben fekete katonalegyekből készített rovarliszttel etettek szivárványos pisztrángokat és baromfikat. Az egészről egy fotósorozatot készített, ezek közül a fent látható alkotás lett a legjobb. A többi győztesért kattints az alábbi galériára: