Az emberiség jelentős része súlyfelesleggel él, és sokan vannak, akik küzdenek ez ellen. A harc egyik fontos eleme az egészséges táplálkozás mellett a testmozgás: lehet szó futásról, úszásról vagy kondizásról, a rendszeres mozgás segít a célok elérésében.
Ennek hatékonysága azonban függ attól is, mikor mozog az ember. Erre egy, a Virginiai Egyetemen végzett kutatás világított rá, melynek keretében 5285 középkorú személy testtömegindexét (BMI) hasonlították össze. Kiderült, hogy
A reggeli csoport a testtömegindexen felül a csípőméret-versenyt is megnyerte: 91,5 centis átlagukkal szemben 95, illetve 95,8 cm volt a napközbeni és az esti csoport átlaga. A két rosszabb csoport testtömegindexe hasonlóan alakult.
A tudósok szerint a reggeli mozgás azért is előnyösebb, mert így könnyebb tartani az előre meghatározott napi tervünket, és nem vonják el a figyelmünket az edzésről a munkával kapcsolatos teendők. Persze a reggeli sportoláshoz kell a megfelelő ember is: egy éjszakai bagolynak nehezére eshet csak azért korábban kelni, hogy mozogjon egy kicsit.
Épp emiatt a téma részletesebb vizsgálatában még van potenciál: a kutatók véleménye az, hogy a reggel mozgók testtömegindexét az is befolyásolhatja, hogy ők hasonlóan működnek, mint ahogy az ember biológiai órája “ketyeg”, azaz időben fekszenek és kelnek, valamint eleget alszanak. Ezek a tényezők szintén közrejátszhatnak a fogyásban.
Korábban egyébként más kutatások is megerősítették a reggeli mozgással járó eredményesebb fogyás tényét. Tavaly New York-ban száz felnőtt nő vett részt egy erre irányuló 12 hetes kísérletben, míg idén egy svéd intézet szakemberei állapították meg, hogy egereknél az átlagosnál gyorsabban zajlottak az anyagcsere-folyamatok a nap korai szakaszában történő mozgás hatására.